Актуалните предизвикателства в социалната сфера обсъдиха на регионална среща днес в Плевен представители на местната и на държавната власт, ръководители на социални услуги и социални работници. Целта на срещата е изясняване на поетапните действия за окончателното трансформиране на услугите съгласно новата Национална карта на социалните услуги, която се изготвя на общинско, областно и национално ниво.
„За мен е чест да ви поздравя и от името на кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов. Тази среща е много навременна, защото предстои да решим редица проблеми. Има и много въпроси, които стоят пред всички работещи в социалната сфера. Ще се радвам да стане полезна дискусия, в която въпросите ни да намерят отговор. Партньорството между институции, гражданско общество, неправителствените организации, местните и държавната власти е най-важното, за да вървим напред“, се обърна в приветствието си към присъстващите заместник-кметът на Община Плевен Елина Димитрова.
Целта на срещата е да се обсъди развитието на социалните услуги в страната, да се споделят добри практики и очертаят предизвикателствата, които предстоят, както и да се приемат предложения за разрешаването им. За качеството, контрола и мониторинга на социалните услуги презентация изнесе Цветанка Паунова, началник-отдел в дирекция „Контрол, мониторинг и лицензиране на социалните услуги“ в Агенцията за качество на социалните услуги. В срещата участваха експерти от Националния алианс за социална отговорност, Агенцията за социално подпомагане, ръководителите на структури в общините в област Плевен, експерти и от област Ловеч.
Националната карта на социалните услуги е обнародвана в ДВ, бр. 68 от 13.08.2024 г. Чрез нея се въвежда планиране на национално ниво на социалните услуги, финансирани от държавния бюджет. С приемането на документа държавата поема ангажимент за създаване на пълна мрежа от социални услуги в цялата страна в дългосрочен план с цел да осигури равен достъп до тях на всички хора, които се нуждаят от подкрепа. Предвижда се общините да имат водеща роля за осигуряване на минимален пакет от социални услуги на областно и общинско ниво. По този начин ще се подобри достъпът до социални услуги и ще се създадат условия за по-ефективно социално включване на хората от уязвимите групи.
Сега съществуващите услуги трябва да бъдат трансформирани в нови комплексни, като тепърва предстои да бъде изготвена методика, по която ще се случи това.