Изложба на дванадесетте картини, дарени от семейството на експосланика на Германия Валтер Левалтер и неговата съпруга Регина, беше открита на 18 юли в зала на ХГ „Илия Бешков“. Дарението бе представено от изпълняващия длъжността директор на културния институт Александър Сахатчиев и кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов.
На откриването на изложбата д-р Валентин Христов изрази благодарност за изключително благородния и щедър дарителски жест на сем. Регина и Валтер Левалтер, както и на всички, спомогнали дарените картини да се завърнат в своята родина. „Дарението от сем. Левалтер е изключително ценно и като съдържание, и като жест към Плевен“, посочи д-р Христов. Той сподели и идеята си да покани сем. Левалтер идната година по повод Празника на Плевен 15 май, за да изрази лично признанието си към техния принос за културното наследство на града ни.
Творбите, които вече са част от фонда на галерията, са на именити съвременни български творци, което определя и високата им художествена стойност. Доброто приятелство с акад. Светлин Русев, чието дело са пет от платната /„Светла къща“, „Къщи в червено“, „Глава“, „Акт“, „Тъмен пейзаж с бял кон“/ насочва дипломата да направи дарението именно за неговия роден град Плевен. Интересна е историята на „Тъмен пейзаж с бял кон“, която описва Валтер Левалтер. Акад. Светлин Русев започва картината в ярки червени тонове, но след като изпада в изолация от държавните ръководители 1988 г. той преработва платното почти изцяло в черно, изобразявайки на този фон бял кон, с който отъждествява емоционалното си състояние. Посланик Левалтер е пожелал да купи произведението, но акад. Русев отказва, а му го подарява в края на неговия мандат в България. С изключително изящество се отличават още „Глава“ и „Акт“, а „Светла къща“ и „Къщи в червено“ ни потапят в пасторално носталгично настроение и размисъл.
Грабващи са платната на Николай Панайотов /„Лодка“, „Риби абстракт“/, който е сред световно признатите имена в поп-арт сюрреализма. От години той твори в Париж, където Министерството на културата на Франция му предоставя ателие, и в с. Стоките, Габровско, където създава „Бялото училище“ – място за модерно изкуство. Фантастични елементи, ярки цветове, смели решения, вплетени в мъдри послания, характеризират оригиналния почерк на автора.
Топлина, ярки контрасти и много-много светлина отличават картините на Мариана Маринова „Скулптури пред прозорец“, „Морски бряг“ и „Мостове“, както и цялото й творчество. Нейни картини притежават галерии и частни колекции в България, Германия, Франция, Гърция, Швейцария, Белгия, САЩ, Русия, Боливия и др.
Истинско съкровище е и платното на Сули Сеферов „Съновидение“ в характерния приказно-баладичен и философски стил на големия автор. Не по-малко е интересна и картината „Бар в Париж“, чийто автор се е подписал единствено с инициалите ЕВ.