На 15 май в ОУ „Христо Никифоров“ се проведе информационна среща с педагогически специалисти, на която бяха представени дейностите по проект „Всички заедно срещу тормоза в училище“, финансиран по програма „Еразъм+“ на Европейския съюз, договор № 2023-1-BG01-KA122-SCH-000129256, финансиран от Центъра за развитие на човешките ресурси – номинирана Национална агенция за РБългария на Европейската комисия по програма Еразъм+ на Европейския съюз. Проектът е на стойност 7020 евро със срок на изпълнение 14 месеца от 01.11.2023 г. до 31.12.2024 г. и е реализиран в партньорство с Anatolia Mobility – Турция. По проекта бяха предвидени редица дейности, свързани с обучението на персонала, както и внедряване на придобития опит в ежедневната работа в училището.
В периода 24 – 30 март се реализира мобилност за четирима педагогически специалисти от ОУ „Христо Никифоров“ с цел повишаване на квалификацията и практическите умения на учителите чрез изучаване на опита и добрите практики на партньорската институция от Турция.
На събитието присъстваха педагогически специалисти от училището и Даниела Данова – секретар на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни в община Ловеч, Десислава Дочева – психолог и обществен възпитател в Местната комисия, Ивелин Попов –инспектор Детска педагогическа стая в РУ на МВР – Ловеч.
Координаторът на проекта Йоанна Луканова представи дейностите и разясни, че целта на мобилността е повишаване квалификацията и компетенциите на педагогическите специалисти, което е постигнато чрез проведените обучения в Анталия, Турция. Тя разясни, че след приключване на същинския етап – мобилността, се очаква участниците да интегрират в работата си на училищно равнище споделените с партньорите от Anatoliamobility добри практики и опит, които биха спомогнали за подобряване на училищния микроклимат и надграждане на ключовите компетентности за справяне със ситуации на тормоз в училище. Това може да бъде постигнато чрез:
1. Включване на учениците в групови дейности за превенция на насилието и обсъждане на различни начини за преодоляване на агресията.
2. Насърчаване на искреното и позитивно общуване, добрите постъпки и постигнати успехи, особено на ученици с проблемно поведение.
3. Активно приобщаване на родителите към училищния живот.
4. Групови дейности с родители за обсъждане проявите на детската агресия и възможни решения на конфликтни ситуации.
5. Насърчаване на толерантността между ученици, учители и родители за социално приемливи поведения и взаимоотношения.
Всички тези подходи и методи ще спомогнат за реализиране на основната цел на настоящия проект, а именно разпознаване на видовете тормоз с оглед усъвършенстване компетенциите за намиране на точния индивидуален корекционен подход при работа с децата агресори и децата – жертва на тормоз.
„Именно затова се организира тази среща, за да се запознаят всички с натрупания опит и той да бъде успешно внедрен“ – допълни още тя.