Именуването на площада пред Художествената галерия отпадна като точка в дневния ред на заседанието на общинския съвет вчера
Именуването на площада пред Художествената галерия в кв. Вароша на името на свещеноиконом Кръстю Никифоров отпадна като точка в дневния ред на 32-ото заседание на общинския съвет вчера. Това стана по предложение на общинския съветник Валентина Янкова, според която, за да се вземе подобно решение, е нужно широко обществено обсъждане и на национално ниво. Предложението й бе подкрепено с гласовете на 22-ма от общо 27 участвали във вота общински съветници, един се обяви против, 4-има се въздържаха.
По-рано на заседание на комисията по образование, култура, младежта и децата становището на кмета Минчо Казанджиев по темата не бе прието поради липса на информация относно наличие на площад пред Художествената галерия в Ловеч, както и на необходимост от такъв.
Предложението за това е на председателя на Фондация „Граждани срещу насилието“ Васил Колев, който предлага площадът, намиращ се в непосредствена близост до къщата на свещеника, да се именува „Площад поп Кръстю и приятели” и на мястото, където е бил домът му, да се постави паметен знак. Становището на общинската администрация е името на площада да бъде „Свещеноиконом Кръстю Никифоров”, то е подкрепено и от кварталния съвет във Вароша, и от Ловчанския митрополит Гавриил. Съгласие за това име дава и Регионалният исторически музей в Ловеч.
В писмо до Васил Колев от Националния център за териториално развитие (институцията по териториално-устройствени въпроси към Министерството на регионалното развитие) се посочва, че пространството пред Градската картинна галерия в кв. Вароша представлява площад, отговарящ на мащабите на квартала, което е основание да получи съответното наименование. Главният архитект на община Ловеч Силвия Средкова съобщи, че е съгласувала предложението на кмета до общинския съвет, което означава, че пространството пред галерията има характера на площадно пространство.
Междувременно вчера Васил Колев разпространи призив на инициативен комитет в подкрепа на именуването на площада на името на поп Кръстю. В него се казва, че е „дошло време да изчистим клеветата от своя град, като подкрепим внесеното в общинския съвет становище от кмета на общината“. Дошло е време гражданското общество да бъде регулаторът на обществените отношения, истината да бъде търсена не от хора с партийни постове, а от личности, които поставят обществените интереси над частните, се отбелязва още в призива. В инициативния комитет, от чието име излиза той, са известните ловчалии проф. Банко Банков, писателят Георги Мишев, архитектът Петко Еврев, историкът Иван Лалев, поетът Марин Колев, Васил Колев, както и поетът Марко Ганчев, председател на Културно общество „Поп Кръстю“. От вчера те стартираха и подписка с искане площадът пред Галерията да носи името на свещеноиконома.