Младите червенокръсци с призив – Не на тормоза в училище!
С изнасяне на открити уроци, презентации и ролеви игри на тема „Стреса и агресията в училище!“ младите червенокръстци от клуб Ловеч, Тетевен и Летница казаха „НЕ НА ТОРМОЗА В УЧИЛИЩЕ!”. Те запознаха учениците от от началните до големите класове с видовете стрес и агресия, познаваха видове агресия чрез игри, съревноваваха се в решаване на казуси „как да се справим в ситуация на проявена агресия“. Беше и направена символична розова фланелка, с която се изразява апела срещу агресията в училищата и проявата на толерантност. Направени бяха и табла в училищата с апели и мисли по темата, които да напомнят на учениците важността на този проблем.
Доброволците от клуб Ловеч бяха и облечени с розови фланелки символ на апела. В Ловеч мероприятието се проведе в ППМГ и ПЕГ „Екзарх Йосиф I“.
В Летница в СУ „Бачо Киро“ всеки от учащите получи направена розова фланелка и закачи в знак на подкрепа. Бяха изнесени и презентации в класовете от доброволци и учители.
Доброволците на БМЧК – Тетевен, призоваха към ПОДКРЕПА, ДОБРОТА И ОБИЧ по повод Международния ден срещу тормоза в училище . „Ден на розовата Фланелка.“ Символичното послание „За Подкрепа, доброта и обич“, доброволците поставиха в трите средни училища от Тетевен. „Когато с усмивка погледнеш света, той в миг се претворява и стават чудеса!“ „Да се извиниш, невинаги значи, че ти си крив, а другия – прав. Да се изивинш понякога означава, че цениш вашите взаимоотношения повече от собственото си его.“
Всяка година последната сряда на февруари е известна като Ден за борба с тормоза в училище. Познат е също и като „Ден на розовата фланелка“. На този ден участниците носят розово, за да символизират своята позиция.
За първи път „Денят на розовата фланелка“ е проведен в Канада през 2007 година като протест, организиран от двама ученици – Дейвид Шепърд и Травис Прайс. Те се обличат в розово, за да символизират своята позиция и неприемане на тормоза в училище.
Дискомфортът и отчуждението от участниците, ниският успех и тормозът утвърждават рисковите поведения сред юношите.
Розовият цвят е символ на разчупените стереотипи, а посланията са по-силни когато са подкрепени от важните за децата хора. Инициативата се подема и от хиляди училища по целия свят. За първи път в България се отбелязва през 2012г.