Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май беше отбелязан в Плевен с тържествена церемония пред паметника на Кирил и Методий на едноименния булевард в града.
Бяха организирани и две шествия – на представители на Педагогическия колеж, ученици и православни свещеници, което тръгна от театъра и премина през центъра на града до паметника на Кирил и Методий. Другото организирано шествие бе на студенти и преподаватели от Медицинския университет.
Тържествената церемония започна с празнична литургия, отслужена от православни свещеници.
Водещ на официалната церемония беше артистката Мариета Калъпова.
„Всяка година 24 май идва с блясъка на своята тържественост. Пренесъл възрожденския си дух през годините и утвърдил се като най-светлия, най-съкровения и най-българския празник”, подчерта в своите тържествени слова Мариета Калъпова.
На тържествената церемония присъстваха представители на община – Плевен, на областната администрация, общественици, учители , ученици и граждани.
Кметът на Плевен Георг Спартански се обърна към присъстващите с официални слова в които подчерта за ролята на писмеността и културата като пазители на българската нация.
„На първоапостолите Кирил и Методий и на техните ученици ние дължим това, че сме се запазили като държава в продължение на тринадесет века и като народност със своя самобитна култура. Тук е мястото да благодаря на хилядите творци на културата и науката, защото словото е едната страна, но то ражда възможност да се твори на роден език и да се създава култура. И когато тази култура се разпространява, се изгражда и оня „невидим меч и щит” с който ние сме се бранили векове наред от чужди попълзновения”, подчерта в своето слово Спартански.
Цветя и венци в знак на признателност пред паметника на светите братя Кирил и Методий бяха поднесени от името на Областната администрация, Община Плевен, политически партии, Военния клуб, Съюз на офицерите от запаса и резерва, Съюза на военноинвалидите, театър „Иван Радоев” , Регионалния исторически музей, Художествена галерия „Илия Бешков”, галерия „Светлин Русев”, Плевенската филхармония, Северняшкия анасмбъл, Педагогическия колеж, Медицинския университет и редица плевенски училища.
След официалната церемония шествието се отправи към сградата на областна администрация, където под диригентсвото на Пламен Марков прозвуча химна „Върви народе възродени” в изпълнение на общинския духов оркестър, общинския хор „Гена Димитрова” и певци от Северняшкия анасамбъл.
Пред Военният клуб в Плевен бяха разположени три щанда с книги. На единият от тях бяха представени само книги на плевенски автори, които всеки можеше да закупи с автограф от самия автор.
Във фоайето на читалище „Съгласие” беше организирана изложба със стари църковни ръкописи от фонда на читалището. Най -старият ръкопис, който беше показан е част от Евангелие, датиращо от 13 век. В изложбата също така можеше да се види и част от историята на читалището, от неговото създаване до наши дни. Всеки посетител имаше възможност да разгледа и дигиталния архив на читалище „Съгласие”.