На първи март по стар български обичай символично посрещаме Баба Марта. В българския фолклор винаги е отъждествявана като символ на края на зимата и пробуждащата се природа. На този ден традицията повелява да се окичим с усукани бели и червени вълнени конци за здраве и късмет .Този самобитен български ритуал, в който са вплетени надеждите на творящия за здраве, щастие и просперитет на него и на близките му се прави единствено и само в България и в българските общности по цял свят. Регионален исторически музей – Ловеч отправя своето положение за здраве, късмет и добруване към всички.
По този повод на 28 февруари 2013г. от 10.00ч. в музейна сбирка „Минерали и минерални суровини” бе направена работилница за мартенички. Под напътствията на уредници от музея и след въвеждане в празника и традиците свързани с него учениците от ОУ„Димитър Димов” и СОУ „Тодор Кирков” усукваха с много старание бял и червен конец, от които плетяха гривни, Пижо и Пенда, правеха медальони и пумпали.
В залата за експериментална Археология бе подредена изложба на всички мартеници участвали в Конкурса обявен от Регионален исторически музей -Ловеч.
Обявяването на отличените започна в 13.00ч., както беше по програма. Журито бе в състав Силвия Вутева – етнолог, Мая Величкова – „Връзки с обществеността” при РИМ – Ловеч и Светла Божинова – екскурзовод. За първа година в конкурса ни се включиха ученици от друг град. Благодарим за жеста на учениците от ХІ ОУ ”Николай Лилиев” гр. Стара Загора с ръководител Димитринка Костова. Изненада ни поднесоха и дома за стари хора „Върбовка” и ДВФУ ”Сливек”, които мотивирани от директора и трудотерапевта също се включиха в нашия конкурс и трудът им бе оценен. В надпреварата се включи и Маргарита Атанасова Вълчева на 45години, която от дълги години се занимава с направа на мартенички.
Всички творбите основно бяха разделени в две направления – групови и индивидуални, а всяко от тях в три категории: автентичност, оригиналност и модернистичен подход при направа на българската мартеница.
В категорията „Автентичност” при груповите първото място бе за ОДЗ ”Кокиче” група Йоглав, втората награда ІІ”б” клас при СОУ „Тодор Кирков”, а третата е за ЦДГ „Мария Сиркова”.
При индивидуалните първата награда е за Галимир Иванов Иванов ІІІ клас при ОУ”Васил Левски” с автентична мартеница направена от оцветена вълна с паричка.
ІІ награда бе за Теодора Денчева на 5г. от ЦДГ „Мария Сиркова”
ІІІ награда Виктория Стефанова ІІІ ”а” клас при ОУ”Николай Лилиев” гр. Ст. Загора
В категорията „Оригиналност”
При груповите бе за ЦДГ „Снежанка”, а при индивидуалните:
І награда бе за Иван Асенов Иванов ІІ „б” клас при ОУ”Николай Лилиев” гр. Ст. Загора
две втори награди за Николай Петков, 6г. ЦДГ „Мария Сиркова” и Цветелена Нейкова ІІ „б” клас при ОУ”Николай Лилиев” гр. Ст. Загора.
В категорията „Модернистичен поглед върху българската мартеница”
І награда е за Мартина Методиева ІІ ”а” клас при СОУ „Тодор Кирков”
ІІ награда Мила Йонкова от ЦДГ „Мария Сиркова”
ІІІ награда Сиана Иванова, от ОДЗ „Слънце”
Бяха раздадени и осем поощрителни награди.
Със Специална награда за направа на Пано с пижо и пенда, журито удостои ІІ „б” клас при СОУ„Тодор Кирков”
Организаторите удостиха всеки от участниците със грамота за участие и награда. Честито на победителите.
Всички мартеници участвали в конкурса ще бъдат раздадени деца от социалните домове, а три от тях ще бъдат закачени на 1 март на дървото избрано за тази цел пред сградата на Общината
Мая Величкова „PR” РИМ – Ловеч