Изпълнението на Програма за популяризиране на православието започва община Ловеч. Тя е утвърдена в началото на тази година от кмета Минчо Казанджиев и Ловчанския митрополит Гавриил. Прави се по инициатива на дядо Владика и на председателя на общинския съвет Корнелия Маринова и е съобразена със Закона за народната просвета. Ръководител на работната група, изготвила Програмата, е Димитрина Дренска, директор Дирекция „Образование, култура и младежки дейности“, диригент на смесения църковен хор „Евстати Павлов” към Катедрален храм „Света Троица” и настоятел към Храма.
Целта е чрез различни форми на образование и възпитание и в извънкласни дейности да се популяризират православните ценности като норма на живот и поведение сред всички социокултурни слоеве и възрастни, като най-голямо внимание се отделя на детско-юношеската аудитория. Търси се още обогатяване на традиционния културен живот и иницииране на нови прояви в контекста на православното културно-историческо наследство в общината.
Анализът на реалното състояние в общината показва, че православното образование се реализира в три училища – ОУ „Васил Левски” – 64 ученици, ОУ „Христо Никифоров” (74) и СОУ „Св. Кл. Охридски” (8). В Неделното училище към Ловчанска митрополия се обучават 20 деца. Общо обхванати са 166 подрастващи.
Като силни страни на обучението по религия се посочва, че, макар и малко на брой, групите, които работят, са добра основа за по-разширено изучаване на религия в бъдеще и че съществува добър диалог между институциите и духовенството. Слаби страни са недостатъчните инициативи, свързани с православната просвета на децата и възрастните, недостатъчно е взаимодействието между семействата и духовенството, педагогическата общност не е достатъчно съпричастна към обучение по религия, отсъства пълноценен православен мироглед на обществото.
Програмата ще бъде насочена към работа с три групи – учители, възрастни, детско-юношеска аудитория. В работата с учителите планираните дейности включват провеждане на обучение по религия съобразно нормативните изисквания на просветното министерство и с контрола на Регионалния инспекторат по образование, създаване на условия за подготовка, квалификация и преквалификация на учители. Два пъти в годината ще бъдат организирани методически сбирки и обучителни семинари на директори на училища и учители за обмяна и популяризиране на добри практики. Което училище има възможност, ще оборудва кабинет по религия. От Регионалния инспекторат, Митрополията и общината ще бъдат осигурени дидактически материали и помагала за часовете по религия.
Сред дейностите за работа с възрастните са организиране на поклонически туризъм, на родителски срещи, на които духовници да обяснят ползата от обучението по религия, разпространение на православен бюлетин. Излъчването на кратки тематични програми за предстоящи църковни празници по местните радио и телевизия и Кръгла маса „Семейството, образованието и християнските ценности в нашия живот” са други планирани дейности. Ще се популяризират още добрите практики на Митрополията и Регионалната библиотека „Проф. Беню Цонев” за организиране на беседи за възрастни, желаещи да изучават православие.
За детско-юношеската аудитория е предвидено организиране и провеждане на изложби и конкурси на тема „Семейството и християнските ценности” в училищата и детските заведения, на прояви, посветени на празниците Благовещение, Великден, Въведение Богородично и Рождество Христово, както и Вечери на православното кино. Учредяване на детски православен театър към ОДК и курсове по иконография за деца от първи до седми клас, пак към ОДК, и създаване на православно направление в Регионалния фестивал за детска песен „Пеещо яйце” са още част от планираните дейности.
Очакваните резултати от реализиране на Програмата са повишаване броят на групите в училищата и въобще на децата, изучаващи религия, както и увеличаване на инициативите в областта на културата, свързани с православната просвета.
Програмата ще бъде изпълнена с финансови средства от община Ловеч, Митрополията и Ловчанското читалище.