Ловешкият театър отбелязва половин век от основаването си с „Козият рог“

„Козият рог“ е премиерата, с която Драматичен театър- Ловеч, отбелязва половин век от своето основаване като професионален театър. Историята е известна от разказа на Николай Хайтов и двата филма „Козият рог“  – един от 1972 на Методи Андонов  и втори – римейк на Николай Волев от 1994 г. Сега историята оживява за  първи път в театъра. Това е дълбоко трагична история от време на турското робство, в която се преплитат любов и отмъщение. Ролята на бащата Караиван се изпълнява от известния актьор Филип Аврамов, а Янислава Линкова играе Мария и Караиваница. Режисьор е Кристиана Бояджиева. Премиерата е предвидена за 17 юли, от 21 часа на сцената на Ловешката крепост.

По случай юбилея театърът е направил кратък документален филм, озаглавен „Един младеж на 50“, който ще прожектира безплатно пред театъра на 15-ти и 16-ти от 21.00 ч.

Филмът проследява историческия живот на театъра и отбелязва най-важните постижения на режисьорите Юлия Огнянова, Маргарита Младенова, Иван Добчев,  Николай Поляков, Иван Станев и др., които са поставяли в Ловешкия театър. Интервюирани са различни театрали, чийто творчески път е минал през сцената на Ловеч. Включени са кадри от репетиционни процеси на настоящия репертоар, документални кадри, разговори с актьорите  Борис Луканов,Йосиф Сърчаджиев, Слава Георгиева, Марина Георгиева, Богомила Николова. Филмът е продукция на New Age Studio с режисьор Мариан Маринов и оператор Спас Спасов. Дължината му е 24 мин. и 52 сек. Филмът е направен с подкрепата на Министерство на културата и Община Ловеч.

Съпътстващо събитие към филма и театралната премиера е гостуващата изложба на фотографии на Катя Паскалева, безвъзмездно предоставена от Съюза на артистите. Тя ще бъде представена пред сградата на театъра.

Театралният спектакъл „Козият рог“ завършва цикъла от български заглавия, който беше подготвен за този сезон.  Става дума за „Илинден“, по класиката на Димитър Талев, също поставена за първи път на сцена. В репертоара са също „Майстори“ от Рачо Стоянов с режисьор Бойко Илиев и „Ако няма хубост“ по разкази от Хайтов с режисьор Йосиф Сърчаджиев.