По-голямата част от тези средства ще бъдат заделени за проекти по отношение на критичната инфраструктурата на системата
Г-н Докладал, кои са приоритетите в дейността на ЧЕЗ в България за 2013 г.?
Приоритети в дейностите и през настоящата година ще останат инвестициите в критичната инфраструктура, борбата с кражбите на електроенергия и посегателствата над съоръжения и обновяването на центровете за обслужване на клиенти.
Какви са необходимите инвестиции в критичната инфраструктура според разчетите на ЧЕЗ?
Важен акцент в инвестициите на ЧЕЗ е критичната инфраструктура в селищата на територията, обслужвана от ЧЕЗ. Критичната инфраструктура – онези съоръжения и системи, чиято неизправност може да застраши здравето и сигурността на населението, околната среда, бизнеса, националното стопанство и държавните институции, е в много лошо състояние. Голяма част от енергийните съоръжения са на възраст над 30 и дори 40 години при експлоатационен срок средно 30 години. Те са без остатъчен жизнен цикъл.
В резултат на остарялата инфраструктура и на незаконните посегателства над съоръжения на ЧЕЗ, през последните години прогресивно се увеличава броят на авариите, както и времето за отстраняване на повредите. Ако не бъдат взети спешни мерки за подобряване на състоянието на критичната електроенергийна инфраструктура, тенденцията ще се задълбочава.
От стъпването си на българския пазар през ноември 2004 г. до момента ЧЕЗ е инвестирала общо 1,7 млрд. лв., от които около 550 млн. лв. в поддържане, развитие и модернизация на електроразпределителната мрежа. Резултатът е налице – за седем години дружеството подмени близо 30% от мрежата, намали технологичните загуби от 22% до 14,31%, разработи близо 100 вида услуги и подобри качеството на обслужването.
Експертните оценки обаче показват, че за да постигнем желаното качество в оптимални срокове, ние трябва да влагаме в мрежата около 150 млн. лв. средно на година. Въпреки че регулаторът обикновено ни одобрява значително по-малък обем инвестиции, като социално отговорна компания, която осъзнава своята значимост за обществото и икономиката на страната, ние ще продължим както досега професионално да изпълняваме своя ангажимент и да се стремим да поддържаме електроразпределителната мрежа в максимално добро състояние в рамките на одобрения ни ресурс.
Обявихте, че едни от най-сериозните проблеми за ЧЕЗ са кражбите на електроенергия и посегателствата върху електроенергийни съоръжения. Какви стъпки предприемате за решаването им?
Кражбите са сериозен проблем не само за компанията, но и за редовните ни клиенти и за цялото общество. Освен, че покриването на щетите отнема средства от инвестиционния ни ресурс, кражбите на съоръжения и електроенергия намаляват сигурността и влошават качеството на доставките. Така те нарушават и правата на редовните клиенти.
Размерът на регистрираните щети от кражби на електроенергийни съоръжения през 2012 г. достигна 6,1 лв. млн. лв. Въпреки влизането в сила на Закона за управление на отпадъците, който ограничи изкупуването на метали с неясен произход, щетите от посегателства над съоръженията на ЧЕЗ нараснаха със 7,4% в сравнение с 2011 г. Увеличението се дължи на нарасналите кражби на трансформаторно масло.
Компанията понася огромни загуби в резултат на кражбите на ел. енергия. През миналата година ЧЕЗ дотаксува около 25 GWh ел. енергия на приблизителна стойност 4,5 млн. лв. и състави 6 000 констативни протокола. През предходната година бе дотаксувана ел.енергия на стойност 3,4 млн. лв.
По оценки на ЧЕЗ обаче реалните щети са двойно по-големи. Разликата се дължи на факта, че при установяване на нарушение по закон компанията може да изиска плащане замаксимум 3 месеца назад, въпреки че злоупотребите може да са продължавали с години.
ЧЕЗ също предприема мерки за намаляване на посегателствата над нейни съоръжения и срещу кражбите на ел. енергия. Новите кабели, които компанията полага, са с алуминиево покритие и не представляват интерес за крадците. Освен това ЧЕЗ монтира електромери, които ясно да показват периода и количеството на неправомерно използваната ел. енергия. За да се постигнат желаните резултати обаче е необходим по-стриктен контрол от страна на компетентните органи и проява на будно гражданско съзнание от страна на клиентите.
Апелираме цялото общество да се обедини в борбата с нерегламентираните присъединявания и посегателствата над мрежата и да се създаде обществена нетърпимост към подобен тип дейности, а отговорните държавни органи да разработят адекватни механизми за борба с тях.
Кое е основното предимство на ЧЕЗ в България при обслужването на клиентите?
ЧЕЗ България е част от мултинационална компания, която е сред лидерите в енергийния сектор в Европа и затова имаме възможността и предимството да осигуряваме на своите клиенти стабилност, качествено обслужване и професионализъм. Това е и основното конкурентно предимство на дружеството.
От стъпването на ЧЕЗ в България преди седем години досега ЧЕЗ вложи над 550 млн. лева в мрежи, съоръжения, софтуер и в повишаване компетентността на служителите, за да бъде в състояние компанията да удовлетвори все по-високите изисквания на клиентите си. За този период ЧЕЗ увеличи броя на касите от 219 до над 1300, разкри 31 центрове за обслужване на клиенти, създаде единен денонощен телефонен център, въведе обслужване „на едно гише”, оптимизира процеса чрез клиентската система SAP.
В момента компанията предлага общо 100 вида услуги. Едни от най-популярните са 11 възможности за безкасово плащане на сметките.
Тъй като ЧЕЗ осъзнава, че времето е ценно за клиентите, а в наши дни информираността е ежедневна необходимост, компанията предлага някои модерни услуги като sms-известяване за предстоящо прекъсване на ел. захранването, възможността за избор на електронна фактура вместо хартиена сметка, както и предимствата от дистанционното обслужване. То позволява на потребителите да заявяват близо половината от услугите по телефон или по електронен път.
Голямо признание за нашите усилия бяха трите сертификата за управление на качеството EN ISO 9001:2008, които нашите три компании – ЧЕЗ България, ЧЕЗ Разпределение и ЧЕЗ Електро, получиха преди година. Тези сертификати гарантират, че всички структури и служители на компаниите от групата на ЧЕЗ в България прилагат единни и стриктни механизми за управление на качеството.
През 2012 г. ЧЕЗ откри най-модерния си Център за обслужване на клиенти, който се намира в София и инвестира над 430 хил. лв. в пилотен проект за детайлно събиране и обработка на данни за електроенергийните съоръжения в Западна България. Тези данни ще бъдат използвани за оптимизиране на процесите и за подобряване на качеството на обслужване на клиентите. Благодарение на нея екипите на компанията ще могат да реагират бързо при кризисни ситуации и своевременно да локализират авариите.
Каква е Вашата позиция за развитие на ядрената енергетика?
ЧЕЗ подкрепя развитието на ядрената енергетикат. В Чехия ЧЕЗ притежава АЕЦ „Темелин” и има традиции и интереси в развитието на ядрената енергетика. Компанията е готова да обменя опит и ной-хау с партньори от други държави.
Развиването на ядрена енергетика в България е решение на българския народ.
***
Петър Докладал е роден на 2 септември 1959 г. в Чехия.
Завършил е журналистика в Московския институт по международни отношения. Доктор по философия от Карловия университет в Прага.
Специализира дипломация в „Станфорд“, САЩ и в Европейския център „Джордж Маршал“. От 2001 до 2006 г. е бил чешки посланик в България, след това – до 2010 г., в Румъния. От 1 януари 2011 г. оглавява ЧЕЗ България. Семеен, с две дъщери.