Равнището на регистрирана безработица в областта през ноември е 9.8%. Това е най-ниската регистрирана стойност след края на извънредното положение на 13 май 2020 г.  Отчита се спад от 0.5 процентни пункта в сравнение с предходния месец октомври и ръст с 0.3 процентни пункта спрямо година по-рано. С 3.1 процентни пункта е над равнището на безработица за страната, което е 6.7%.

  • Най-ниска е безработицата през ноември в община Троян – 5.9% и Община Ловеч – 6.0%. Най-висока е безработицата в общините Угърчин  и Ябланица – 24.5%. Останалите общини са с равнище на безработица – в Априлци – 6.5%, в Тетевен – 15.2%, в Луковит – 17.3%  и в Летница – 19.0%.

В края на месец ноември регистрираните безработни в бюрата по труда от Ловешка област са 5 472, като спрямо октомври намалението е от 274 лица или спадът е с 4.8%. На годишна база увеличението е с 148 лица или 2.8%.

За ползване на посредничеството и услугите на бюрата по труда през месеца са се регистрирали нови 584 безработни лица. Освен тях, други 7 души от групите на търсещите работа – заети, учащи, и пенсионери, също са се регистрирали в бюрата по труда от областта.

През ноември броят на започналите работа безработни лица достигна 463, като в сравнение със същия месец на миналата година се отчита ръст с 7.9%. През изминалия месец 6 търсещи работа от групата на пенсионерите, учащите и заетите също са намерили своето ново работно място чрез бюрата по труда.

От започналите работа 90.0% са устроени в реалната икономика, като от тях най-много са наети в сектора на преработващата промишленост – 32.4% от всички започнали работа, търговията – с 9.9%, строителство – 4.5%, административни и спомагателни дейности – 3.9%, хуманно здравеопазване – 3.7%, хотелиерство – 3.7% и др.

През месеца работа на субсидирани работни места са започнали 46 безработни лица от рисковите групи – 10 по програми и мерки за заетост и 36 – по схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Схемата „Заетост за теб”, която стартира през месец юли като антикризисна мярка, е осигурила заетост до момента на 199 лица от Ловешка област.

Антикризисните мерки за краткосрочна подкрепа на заетостта, популярни като трети дизайн на 60/40 или ПМС 278/2020 г. и 80/20 или „Краткосрочна подкрепа за заетост в отговор на пандемията от COVID-19” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, осигуриха запазването на заетостта на повече от 4 297 заети лица от май до края на ноември. В присъствените форми на обучения за възрастни, финансирани от държавния бюджет и Европейския социален фонд, през месеца, при спазване на всички противоепидемични мерки, са включени нови 11 безработни лица.