34 пациенти консултирани безплатно в Ловеч
34 пациенти консултира безплатно водещият български невролог проф. д-р Пенко Шотеков, завеждащ-клиниката по неврология към УМБАЛ „Свети Иван Рилски” – София. Това стана в рамките на 18-ата инициатива по социално-здравния проект, по който община Ловеч работи съвместно с „Унифарм“ АД вече осем години. Тя се проведе на 9 и 10 октомври, като в първия ден професорът изнесе лекция пред лекари на тема „Болката“. Лекцията уважиха изпълнителният директор на МБАЛ „Проф. д-р П. Стоянов“ в Ловеч д-р Тихомир Бенев, зам.-директорът д-р Снежина Митова, завеждащи на отделения, лекари-специалисти, общопрактикуващи лекари и много медицински работници. Безплатните прегледи бяха извършени на пациенти с проблеми, свързани със заболявания на периферната нервна система, мозъчно-съдови, невродегенеративни и вертеброгенни заболявания, епилепсия, разстройства на вегетативната нервна система и други неврологични заболявания.
Социално–здравният проект започна през юли 2007 г. по инициатива на д-р Огнян Палавеев, изпълнителен директор на „Унифарм” АД, и включва две основни дейности – социална и здравна. Социалната дейност включва дарения от „Унифарм” на лекарства от български фармацевтични производители, предоставяни безвъзмездно на общопрактикуващите лекари, работещи по проекта, за болни от социално слаби семейства в общината. Здравната дейност включва срещи на водещи български специалисти и национални консултанти с лекари от нашия град и запознаване с новостите в диагностиката и лечението в областите, в които работят, както и консултации и безплатни прегледи на проблемни болни, предварително определени от общопрактикуващите лекари.
В началото в проекта се включиха 4-има лекари от Ловеч – д-р Донка Шейретова, д-р Таня Нешева, д-р Теодора Доневска и д-р Петкана Данова, а от октомври 2008 г. дейността се разшири и към проекта се присъединиха още 4-има лекари, обслужващи селата Гостиня, Слатина, Пресяка, Смочан, Стефаново и Малиново – д-р Велислав Тодоров, д-р Николай Данчев, д-р Светла Бояджиева и д-р Станислав Петров.
От стартирането на социално-здравния проект досега в Ловеч са гостували 12 водещи национални консултанти, лекари с международна известност и признание – доц. Боряна Киперова, завеждащ-клиника по нефрология към Университетска болница „Александровска“, проф. Стефан Миланов, завеждащ-клиника „Спешни вътрешни болести” към УМБАЛ „Спешна медицина” – „Пирогов” – София, проф. Стоян Чакъров, завеждащ-клиника по урология към УМБАЛ „Св. Анна” – София, проф. Тодор Захариев, национален консултант по ангиология и съдова хирургия и завеждащ-клиника по съдови заболявания към Университетска болница „Св. Екатерина” – София, доц. Михаил Боянов от клиниката по ендокринология към Университетска болница „Александровска“ и председател на Асоциацията по клинична денситометрия, с подчертан опит в областта на остеопорозата и заболяванията на щитовидната жлеза, проф. д-р Сабина Захариева, директор на Университетската болница по ендокринология и геринтология, доц. д-р Нина Гочева, национален консултант по кардиология, завеждащ-клиника по кардиология към Националната кардиологична болница в София, проф. Тома Томов, водещ български психиатър и психоаналитик, член на Кралския колеж на психиатрите във Великобритания и на Международната психоаналитична асоциация, доц. д-р Малина Петкова, водещ ендокринолог в Университетска болница „Лозенец”, доц. д-р Владимир Христов, завеждащ-клиника по ендокринология към Университетска болница „Александровска“ и директор на Медицински център „Провита” – София, д-р Владислава Косталевска, офталмолог в МБАЛ „Токуда Болница” – София, и проф. д-р Пенко Шотеков, завеждащ-клиника по неврология към УМБАЛ „Свети Иван Рилски” – София.
През 2008 и 2009 г. за подобряване и усъвършенстване на социално-здравната дейност по проекта в продължение на шест дни в Ловеч се проведоха безплатни мамографски изследвания на 227 жени за ранно откриване на рак на млечната жлеза. Прегледите се извършиха чрез мамографски скрининг от специалисти на Националния онкологичен медицински център – София, водени от д-р Иван Писев, като цялостното финансиране на дейността беше отново обезпечено от „Унифарм” в лицето на изпълнителния директор д-р Палавеев.
До този момент по социално-здравния проект в Ловеч са проведени 18 инициативи, прегледани са и консултирани напълно безплатно 649 пациенти, а даренията, които „Унифарм” е направила под формата на медикаменти за социално слабите граждани на общината, са на стойност 24 747 лв.
Инициативите по проекта ще продължат и занапред, за да може всеки нуждаещ се гражданин на общината да има полза от него и проектът да е ефективен. А това се случва благодарение на неуморното съдействие на медицинския експерт на „Унифарм” АД д-р Ангел Панов и с активното участие на екипа от отдел „Социални дейности и здравеопазване” в общината.
Община Ловеч изказва своите благодарности към ръководството на МБАЛ „Проф. д-р Параскев Стоянов” за разбирането, съдействието и активната подкрепа, която оказват по време на провеждане на прегледите и срещите с националните консултанти по социално-здравния проект.