31 май световен ден без тютюнопушене
За да привлече общественото внимание към тютюневата епидемия и нейните здравни и социални последици, през 1987 г. Световната здравна организация (СЗО) обявява 31 май за Световен ден без тютюнев дим.
Световният ден без тютюнопушене разглежда значението на повишаването на осведомеността относно неблагоприятните последици от тютюнопушенето и отрицателното въздействие, което тютюнът оказва върху здравето на хората – от рак до хронични респираторни заболявания.
За 2020 г.темата за Световния ден без тютюн, определен от СЗО е „Да говорим открито за последствията от тютюна!“. Фокусът на посланието е насочен към ограничаване на отрицателното въздействие на тютюна върху здравето на младите хора.
Причината за високия здравен риск, до който водят цигарите е фактът, че :
• тютюневият дим съдържа хиляди химически вещества. Горящата цигара представлява химическа лаборатория – под влияние на високата температура се освобождават над 7000 газообразни съставки и частици: над 69 от тях са канцерогени и мутагени – вещества, които предизвикват рак, мутации или увреждат плода; над 300 вещества с биологична токсичност и дразнещ ефект върху ресничестия епител на дихателните пътища и множество други токсични вещества, вредящи на репродукцията и растежа.
• съдържащият се в тютюна алкалоид никотин предизвиква висока степен на зависимост (приема се, че тя е толкова силна, колкото тази, причинена от хероина).Това превръща тютюна в най‐често употребявания и единствения напълно легален и свободно продаван наркотик.
Тютюнопушенето е един от основните рискови фактори за възникване на редица социално значими заболявания като сърдечно съдовите, онкологичните, белодробните.
Рискът от развитие на хронични респираторни заболявания е особено висок сред хората, които започват да пушат в детска или тинейджърска възраст, тъй като тютюневият дим значително възпрепятства развитието на белите дробове и влошава тяхната функция за целия живот. Химичните вещества в дима понижават имунитета и могат да допринесат за развитието на инфекции.
Тютюневият дим е много опасен замърсител на въздуха в закрити помещения. Той може да се задържи в атмосферата до пет часа, а системната му атака поставя непушачите в риск от всички болести, характерни и за доброволно пушещите.
Бебета, изложени във вътреутробното си развитие на токсините от майчиното тютюнопушене или излагане на тютюнев дим, често имат намален растеж и функция на белите дробове. Децата пасивни пушачи, особено в собствените си домове, са в по-висок риск от поява и обостряне на астма, пневмония и бронхит, както и от ХОББ в зряла възраст.
Защо да спрем пушенето на цигари ?
Преимуществата от спирането на цигарите за белите дробове са незаменими! Дори само за три месеца неупотреба белодробната функция започва да се възстановява, а до девет месеца кашлицата, хриповете и задъхването намаляват и постепенно изчезват. Отказването от тютюна може значително да понижи опасността от белодробен рак: 10 години след спирането рискът спада наполовина, намалява вероятността и от други злокачествени заболявания, например, на устата, гърлото и хранопровода.
Шансът за прекратяване на пушенето се увеличава двойно, ако пушачите получат подкрепа от специалист в сравнение с опитите да спрат сами. Всеки желаещ да спре цигарите може целогодишно да получи безплатна консултация в Консултативния кабинет за отказване от тютюнопушенето в Регионална здравна инспекция гр. Ловеч. На всички желаещи ще бъде направено изследване за степента на зависимост с апарат за измерване съдържанието на въглероден оксид в издишвания въздух и нивото на карбоксихемоглобин в кръвта, също така консултация за ефективни стъпки в борбата с лошия навик и психологична подкрепа на борещите се с тази зависимост.