20 ученика от ПГАТ „Цанко Церковски” Павликени проведоха практика в Италия
Учениците научиха как се прави селски туризъм, приготвиха паста и опознаха страната по проект по програма „Леонардо да Винчи”
Сертификати „Юропас Мобилност” („Europass Mobility”) получиха 20 ученика от Професионалната гимназия по аграрни технологии „Цанко Церковски” Павликени. Те са провели триседмична производствена практика в Италия през м.юли т.г. по европейска програма „Учене през целия живот”, секторна програма „Леонардо да Винчи”.
Селски къщи за гости, ферми и хотели са посетили и са се включили в работата им учениците от Павликени. Своите впечатления от работната среда в страната на Микеланджело разказаха учениците от 11а и 11б клас в училището по време на родителска среща за отчитане на проекта.
„През изминалата 2012/2013 и през настоящата 2013/2014 учебна година продължават усилията ни да предоставим на нашите ученици качествено и модерно образование като направим за тях възможно провеждането на учебна практика в чужбина”, каза директорът на училището Надежда Иванова. „До момента ПГАТ е кандидатствал и е получил финансиране за 7 свои проекти на стойност 376 730 евро или 736 820лв. Изпратили сме 120 ученици на практика в чужбина и 13 учители професионална подготовка в град Намюр, Белгия”, подчерта директорът.
Павликенското училище е сред малкото гимназии в страната, които успяват всяка година да защитят свой проект и да изпратят ученици на практика в чужбина.
През м. юли 2013г. 20 ученика от ПГАТ прекараха 3 седмици в Италия по проект „Заедно можем да бъдем по-силни и съзидателни – да превърнем ученето във възможност”. Училището е обезпечило финансово всички дейности по проекта, а също е платило и пътните разходи и престоя в Италия.
„Първата ферма, която посетихме бе в село Вербаня. Тя е създадена с учебна цел. Там се отглеждат много видове животни, сред които 45 вида зайци. Към фермата има обособена лаборатория за пчели, където научихме интересни факти за пчелните семейства”, разказа Благовест, един от 20-те участника в практиката. В следващите дни младежите посетили и „Малката ферма” в с.Гатико, специализирана в отглеждането на зеленчуци. Момчетата се включили в брането и сортирането на реколтата, която фермата после продава в собствения си магазин, а момичетата усвоили кулинарни умения в кухнята.
„Участвахме в приготвянето на брускети с домати и чесън, в направата на наденички, които ръчно напълнихме и изпекохме. Използвахме продукти от оранжериите в самата ферма”, разказва Маргарита от 11 клас. В друг от хотелите нашата група имали възможността да се запознаят с готвача – шеф Енрико. „Той ни разказа и показа как можем да направим шоколадов мус, еклери и хляб по италиански. Даде ни рецептите и заедно приготвихме салата от зелен ориз, два вида паста и трамедзини – традиционни италиански сандвичи.”, каза още Маргарита, за която това е сред най-интересните преживявания в Италия.
През втората седмица българската група отседнали в „Къщата на чесъна”, чието име идва от традицията им в отглеждането на този зеленчук. В ресторанта и хотелската част на комплекса ги посрещнала собственичката мама Джема и нейното семейство. Българските момичета веднага се научили да приготвят автенична италианска паста и пица.
Учениците участвали и в организирането на сватбено тъежество в комплекса. Те украсили и аранжирали масите, приготвили част от ястията за гостите и дори ги поднесли по време на празненството. „Много ни допадна семейството на мама Джема. Те се отнесоха много благоприятно към нас и ни научиха на много неща, които ще са ни полезни вбъдеще”, разказа Виктория, също от 11 клас.
Мама Джема харесала учениците от Павликени и дори им предложила работа. „Когато завършите, заповядайте, вие винаги ще бъдете приети за работа”, казала тя и дори им предложила, ако имат възможност да останат и да поработят през лятната ваканция. „Това тя направи и миналата година. Собствениците на тези ферми оценяват, че нашите ученици са способни и им предлагат работа. А след такава пркатика могат наистина да се реализират във всяка европейска държава”, каза пред родителите Надежда Иванова.
Един от дните на пркатиката, групата е посетила ферма за биволи. Там се отглеждат около 1400 животни, като половината от тях се използват за мляко, от което се произвежда моцарела, сладолед и други млечни продукти, а останалата част се използват за месо и месни деликатеси, които могат да се закупят от магазина към фермата, обясни Кристофър. Той и колегите му били силно впечатлени от полуавтоматизирания процес за хранене и почистване на животните във фермата. Българските ученици посетили и конна база, където оседлали конете и дори получили разрешение да ги пояздят.
В следващите дни учениците от Павикени опознали и културния живот и историческото минало на Италия. Културната им програма започнала от Венеция, където разгледали площада „Сан Марко”, Моста на въздишките и Двореца на дожите. Разходихме се с корабче по Канале Гранде.
Посетили и втория по големина аквариум в Европа – в град Генуа, където разгледали над 12 000 обитатели на морския свят. Децата се впечатлили и от летните градини в Двореца на Боромеите в Стреза, където между хилядите статуи се разхождаха бели пауни на свобода. Посетили и града на модата – Милано.
Още в първата вечер нашата група показала завидни познания за историята, културата, спортните постижения, кухнята и живота в Италия по време на викторина между три български отбора. Павликенчани победили връстниците си от Чирпан и Пловдив, които тъкмо приключвали практиката си в същите ферми.
„Докато наблюдаваха работата във фермата учениците разбраха как могат, пречупвайки през призмата на българското битие, да пренесат италианския опит и да направят собствен бизнес в България. Има жители на ЕС, които искат да дойдат на селски туризъм в България и да видят автентичното – да видят селската къща, да обработват земята, да си копаят градината, да ги извеждат на кон, на магаре. По този начин можеш да си направиш от селскта къща един собствен бизнес”, разказа наблюденията си директорът. Отивайки в Италия за учениците било лесно да проговорят английски. Те са минали специална подготовка от 80 учебни часа по езика на Шекспир, допълнително върху учебната програма.
„Забелязали сме в последните години, че когато стартира проект рязко спада броят на неизвинените отсъствия в класовете, които могат да кандидатстват, защото един от критериите е постиженията в училище. Битката не е за подценяване. Учениците започват да се включват във всички извънкласни и извънучилищни дейности.”, наблюдава г-жа Иванова.
Всеки от участниците в практиката получава сертификат Юропас Мобилност и свидетелство за чуждоезиково обучение. „В тези документи са описани основните умения, които участниците в младежкия обмен са придобили, уменията и компетенциите, които са научили и основните дейности, които са реализирали. Прилагането на подобен сертификат към биографията е много авторитетно и престижно пред работодателите в държавите от Западна Европа, а в следващите години ще се наложи и у нас”, каза г-жа Иванова при връчване на документите.
Професионалната гимназия вече събира документите на желаещите ученици да се включат в производствена практика в град Севиля, Испания през следващото лято. Отново 20 ученика ще прекарат три седмици на Пиринейския полуостров. Учениците от 10 а, 10 б, 11 а и 11 б класове могат да подадат заявление, мотивационно писмо с аргументация защо искат д аучастват в проекта и декларация, че не са участвали в други инициативи по програма „Леонардо да Винчи”.
Основната цел на новия проект е развитието на професионалните компетенции чрез запознаване с европейските стандарти и реализиране на практика в реална работна среда. Участниците ще усъвършенстват професионалната си подготовка и езиковите си умения, както и да работят в екип.