Кметът Минчо Казанджиев покани Съюза на гълъбовъдите да направи втора национална изложба в Ловеч догодина. Това стана днес на пресконференция преди откриването на първата годишна национална изложба на гълъбовъдите и природолюбителите в България. Тя е организирана от Съюза на гълъбовъдите и природолюбителите. 700 клетки със 700 птици са подредени в Спортната зала в Ловеч, представят се 107 участници от цялата страна. Селекции от 15 български породи и 24 международни ще се състезават за 60 купи. Основният критерий е максимално доближаване до утвърдените стандарти за породите. От всяка порода ще бъдат излъчени шампион и призьор след оценка на съдиите.
Всеки може да види изложбата, чието официално откриване е утре в 9 ч. Входът е безплатен за деца и пенсионери, останалите любители на гълъбите ще плащат 2 лв.
Националната изложба в Ловеч е генерална репетиция за най-мащабното изложение в света, което ще се проведе през декември в Лайпциг. Там България ще участва с 306 гълъба.
С тази изложба показваме, че Ловеч не е умрял като център на гълъбарството, подчерта председателят на Съюза на гълъбовъдите и природолюбителите Стоян Колев. Той обяви, че събитието са провежда в Ловеч и като подкрепа и уважение към председателя на ловешкото гълъбовидно дружество „Мир – 2010” Мариян Банчев, който в момента води тежка битка със заболяване. Без Мариян тази изложба нямаше да се случи, каза и кметът Казанджиев. Той призова повече ловчалии да идат да видят уникалните колекции гълъби, зайци, кокошеподобни, водоплаващи, канари, скумрии, папагали. Сред тях са и 20 гълъба, плевенска порода, собственост на независимия депутат Венцислав Върбанов, един от основните спонсори на изяви на Съюза на гълъбовъдите.
Стоян Колев благодари на кмета Казанджиев за подкрепата при организиране на изложбата и подчерта, че, тъй като това събитие е първото в залата след ремонта й, са се постарали да опазят настилката. Колев подари на Казанджиев книги, свързани с историята на гълъбарството и различните породи.
Едно от най-старите гълъбарски дружества у нас, което организира няколко успешни изложби, е създадено в Ловеч в началото на 60-те години на миналия век. Една от легендите на българското гълъбарство е пак от Ловеч – Атанас Денев, от когото са се учили много любители от цялата страна. Ловеч е дал и други ентусиазирани гълъбари – Асен Илиев и Петко Тотов.Община Ловеч