Името на Найден Геров е свързано с различни области на нашия културен и обществен живот по време на Възраждането и след Освобождението. Забележителен учител, автор на поетични произведения и на учебници за възрожденските училища, борец за самостоятелна българска църква, закрилник на българщината като вицеконсул преди Освобождението, губернатор на първата освободена от русите Свищовска област и като венец на всичко – автор на един забележителен труд с историческо значение за нашето езиково строителство и езикова култура – „Речник на българский язик с тлъкувание речити на българский и на руски“.
Сам Найден Геров определя своя труд като „Речник на живия български език“, като „паметник, от който да се види какъв е бил българският език в народа преди началото на новата българска книжнина“. Концепцията на Н.Геров за този забележителен речник е изградена върху езиковата действителност у нас. Така с верния си усет за тази действителност той е създал един напълно оригинален труд, който няма подобни у другите славянски народи. По начало речника на Н. Геров е тълковен. Направените проучвания на неговия лексикографски метод установяват неговите големи достойнства, въпреки отделни пропуски и недоглеждания.Основното познаване на народното словесно богатство и народния живот при автора се съчетават със значителна филологическа подготовка и лексикографско умение.
Съставен въз основа на народните говори, речникът съдържа над 70 000 думи, 10 000 пословици и обрати на народната реч. Така с голямото си словесно и фразеологично той става основа на цялата по-нататъшна лексикографска работа. В днешно време речника на Н.Геров е ценен за нас именно с това огромно езиково богатство, което може да бъде използвано в съвременния ни културен и книжовен живот, в художественото ни творчество.Не случайно речника е бил настолна книга за видни български писатели като Иван Вазов и Пенчо Славейков.
Наличието на шестте тома на речника на Найден Геров в читалнята на Регионалната библиотека „Проф. Б.Цонев“ дава възможност на всички читатели на библиотеката да се докоснат по-пълно до голямото езиково богатство на нашия народ, черпейки ценен материал за решаване на съвременните ни езикови проблеми.

Д.Раковска
Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев”