|

18-годишен младеж от Ъглен живее без документи за самоличност

12380260_10204403408845665_561576038_nЛито Митхад Али живее в луковитското село Ъглен без самоличност вече 18 години. Момчето е родено в Щутгарт, Германия. Майката на Лито, Олга, е натурализирана украинка, живееща в Германия, а баща му е българският гражданин Митхад Али от село Ъглен. Когато Лито се ражда, майката не е официално разведена с украинския си съпруг. Според изискванията на немските закони момчето не получава фамилията на биологичния си баща, а на човек, когото и до днес не познава. Майката напуска семейството, а бащата, който отглежда момчето, не предприема действия за доказване на биологично бащинство и разсиновяване от фиктивния баща. Така на практика се оказва, че между баща и син липсва всякаква документална връзка. Едва когато навършва пълнолетие, момчето започва битката за своята самоличност и получаване на документи за българско гражданство. „В продължение на 18 години аз живея, като ничий гражданин, а всъщност аз съм един българин. Искам да се развивам тук в моята родина”, разказва Лито. Той и неговият баща се обръщат към няколко институции с молба момчето да получи българско гражданство и български документи, но се оказва, че това е почти невъзможно. „Чудно ми е защо позволяват на хора, които не искат да живеят в тази държава, да получат гражданство, а аз, който искам да живея и да се развивам тук, не мога”, задава риторичен въпрос младежът. „Опитвал съм по какъв ли не начин, допитвал съм се до какви ли не инстанции, никой нищо конкретно не казва. Просто сме изгубили надежда”, казва Митхад Али.

В трудната ситуация единствено кметът на община Луковит Иван Грънчаров подал ръка на семейството, като осигурил безплатна юридическа консултация и съдействал администрацията да се запознае със случая. От там обаче не дават надежда на Лито случаят му да бъде разрешен скоро. „Бащинството не е оспорено в законоустановените срокове, не са предприети някакви последващи действия по припознаване на детето от твърдения баща. От тази гледна точка ние нямаме правомощията да предприемем каквито и да е действия”, обяснява ситуацията Мария Димитрова, юрист в община Луковит. „Това е изцяло от компетенциите на съдебната система, тъй като община Луковит е последната институция, която трябва да заработи по съответния случай”, твърди Ани Антонова, гл. експерт „Обща администрация” в община Луковит.
Според действащия в България Семейния кодекс, след навършване на 18-годишна възраст, по искане на детето, то може да бъде припознато от родител. Юристите са категорични, че единственият начин момчето да получи българско гражданство, е съдебна процедура. Докато обаче тя започне и върви, един младеж, въпреки огромното си желание, не може да продължи да се развива в България и да е полезен на страната, която единствена счита за своя родина.