Връчиха сертификати на 26 обучени медицински специалисти от Община Ловеч по Проект „България срещу диабета“

Връчиха сертификати на 26 обучени медицински специалисти от Община Ловеч по проект „България срещу диабета“.  Събитието стана на 4 април 2022 г., като кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова прие специалистите в залата на Общински съвет. Тя се обърна към присъстващите с думите:

„Това, че сте се включили в подобно обучение, е изключително важно за нас. Защото общественото здраве е най-важното и  пандемията с ковид го доказа, макар че често не си даваме напълно сметка за това.“ След това кметът Корнелия Маринова връчи лично всеки един сертификат.

Община Ловеч е партньор в изпълнението на проекта „България срещу диабета“, който се изпълнява от Лайънс клуб-Видин, съвместно с всички Лайънс клубове в България, Българска асоциация „Диабет“, Българското Национално сдружение по детска ендокринология и с подкрепата на всички общини в 28-те области в страната.

Целта на проекта е да се създаде и обучи национална мрежа за превенция и управление на диабета, превенция на заболяването и подобряване на осведомеността за него. Във връзка с това през месец май 2021 г. още в самото начало от стартирането на дейностите по проекта за всички общини бяха определени и обучени диабетни координатори, след което се сформира и Национален съвет за борба с диабета.

Катя Колева – главен експерт „Медико-социални дейности“, която за Община Ловеч е диабетен координатор и член на Националния съвет за борба с диабета, разказа подробно за проекта.

Специфичните му цели са следните:

  • Организиране на национална кампания за измерване на кръвна захар, чрез провеждането на Поход срещу диабета, преминаващ през всички областни градове на България /Кампанията и вело-походът се проведоха в Ловеч на 28.06.2021г., когато „диабетен патрул“ пристигна в Ловеч и в рамките на няколко часа на пл. „Екзарх Йосиф I“на определения пункт гражданите на Ловеч получиха информационни материали и безплатно измерване на кръвната захар. Индивидуално организираните колоездачи пристигнаха от гр. Плевен на т.нар. „диабетен патрул“, като целта им беше да представят здравословния начин на живот и спорта като най-доброто средство за превенция на диабета./
  • Организиране на четири безплатни обучителни диабетни лагера, като се подкрепят децата с диабет тип 1, придружени от един техен родител. /В момента от 3 до 7 април в комплекс „Магурата“ край Видин се провежда вторият безплатен диабетен лагер, на който има обучителни тренинги за деца с диабет тип 1/
  • Обучение на медицински специалисти от училища, детски градини и детски ясли за полагане на грижи за деца с диабет тип 1, създавайки едновременно национален регистър на обучените медицински лица и национален  регистър на децата с диабет тип 1.  Във връзка с това на 2 и 3 септември м. г. в Ловеч се проведе обучение, в което се включиха 26 медицински специалисти от здравните кабинети на всички детски градини училища и детски ясли. Обучението се проведе от високо квалифицирани специалисти и преподаватели в МУ – Плевен:  д-р Ирина Халваджиян – педиатър-ендокринолог и преподавател в Медицински университет – Плевен, Факултет „Медицина“ и м.с. Маргарита Иванова – преподавател в МУ – Плевен, Факултет „Здравни грижи“ на тема: „Грижи за децата със захарен диабет в училище/детска градина/детска ясла – роля на училищните власти и на медицинските екипи от здравните кабинети“. Целта на обучението бе надграждане на знанията и уменията на медицинските специалисти за по-качествена работа с деца с диабет тип 1 и повишаване на грижите за децата с диабет в училищата, детските градини и детски ясли, като с това се подпомогне тяхното нормално физическо и психическо развитие от ранна детска възраст. Темите бяха много полезни и актуални и бяха презентирани по интригуващ начин от лекторите. Важно място в подготовката на медицинските специалисти бе отделено и на разясняване на възможни проблеми в условията на училищата и детските градини. Медицинските специалисти получиха допълнителни познания за диабетна кетоацидоза, дадоха се разяснения за хипогликемията, хипергликемията и индикаторите за поставяне на Глюкагон. Освен познания за същността на детския диабет тип 1, професионалистите по здравни грижи придобиха и практически умения за съвременната инсулинова терапия и контрол. Обучението включи измерване на кръвна захар, поставяне на инсулин, работа с  инсулинови помпи и инсулинови писалки.  По време на обучението медицинските специалисти научиха как да се действа при спешни ситуации, за да имат те увереност, че могат да бъдат полезни на пациентите и могат да помогнат на тези деца за да имат едно нормално ежедневие, без риск за тяхното здраве, а родителите на деца с диабет тип 1 да могат да бъдат спокойни за здравето и бъдещето на децата си.

Община Ловеч, пресцентър