120 ученици на сцената за фестивала „Пеещо яйце“
120 ученици излязоха днес следобед на сцената на площад „Тодор Кирков“ във Вароша. Те участваха във фестивала „Пеещо яйце“, който се провежда за осма година. Представихе се деца от всички училища в Ловеч, от училището в с. Александрово и от читалищата в селата Баховица и Чавдарци. Освен традиционните за празник песни всяка група изпълни и детска песен с православно съдържание. Всички те получиха подаръци от община Ловеч и от Ловчанска митрополия.
Утре тържествата за Цветница продължават. В 10.30 ч. празничен концерт ще изнесат малчуганите от детските градини в общината. В 12 ч. е модното ревю на възпитаниците на Професионалната гимназия по кожарство, облекло и химични технологии. В 13 ч. започва Регионалният събор на народното творчество „Цветница в Ловеч“. В 17 ч. ще видим изпълнения на общинския фолклорен ансамбъл „Ловеч“ и на детско-юношеския танцов състав „Ловеч“ при ОДК. Концертът на група „Вакали“ е от 18.30 ч. Денят ще завърши със спектакъла „Звук и светлина“ – „Историята своя тачим“ (21 ч.).
В магията на народния танц ще ни потопят и от Народно читалище „Зорница 2010 г.“, концертът им е на 28 април от 12.30 ч. След това продължава Регионалният събор на народното творчество – в 14 ч. От 17 ч. концерт ще изнесе танцовата формация на Университета по архитектура, строителство и геодезия – София, „Български огън“. От 17.30 е концертът на гайдарския оркестър при Народно читалище „Христо Ботев – 1869 г.“ – гр. Калофер.
Навръх Цветница в в 9 ч. в Катедралния храм „Св. Троица” ще бъде отслужена Златоустова света литургия. Тържественото откриване на празника ще е на 28 април, неделя, от 11.30 ч. на сцената на площад „Тодор Кирков“. Тогава кметът на Ловеч Минчо Казанджиев ще обяви кумичката на 2013 г. Коя е тя, ще стане ясно половин час по-рано, когато от Транспортния мост ще се проведе традиционният ритуал „По вода”.
Междувременно от днес още на площада във Вароша са разположили шатрите си занаятчиите. Тази година за втори пореден път ще се проведе международното занаятчийско изложение в дните на празника. В традиционния занаятчийски базар се включват над 70 майстори – занаятчии от градовете Троян, София, Панагюрище, Сливен, Стара Загора, Варна, като 20 от тях ще демонстрират на място своите умения. Всеки ще може да види и да участва на място в плетене на панери и кошове, изработка на дървени духови музикални инструменти и сувенири, детски играчки, помпони, кукли и животни. Ще видим още демонстрации на майстори-иконографи, дърворезбари и грънчари, изработка на изделия от кожа, на свещи, накити от костилки и семена, художествена керамика, чанове и много други.
И тази година традиционно в базара ще се представят Дневният център за деца и възрастни с увреждания, Центърът за социална рехабилитация и интеграция, Професионалната гимназия по кожарство, облекло и химични технологии. Читалища от община Ловеч пък ще представят традиционни женски занаяти, практикувани в обичая „Седянка“.
От побратимените на Ловеч градове в занаятчийски базар участват майстори от Лавал, Франция, и Лотошино, Русия. Руснаците се представят с декоративно-приложни изкуства и приготвяне на традиционните за руската кухня пелмени. Пелмените ще бъдат предлагани за консумация заедно с руска водка. Французите демонстрират на място приготвянето на френски шоколадови изделия.
Типичните за празника цветя също вече са във Вароша. Всеки може да си тръгне с китка, за да е хубаво и пролетно в дома му. Цените също са приемливи –