Минало, настояще и бъдеще си подадоха ръка  през тази година за  отбелязване на вековния юбилей на най-голямото училище в община Левски ,СУ „Крум Попов”,достойно извървяло пътя на своето развитие .

Юбилейният  празник на училището на  29 септември, беляза с факти и събития обичта, признателността и воля за светло бъдеще на поколенията . Цветя на признателност  бяха поднесени на паметника на Крум Попов.

По повод 100 години от създаването на СУ „Крум Попов”,училището получи поздрав от Министъра на образованието и науката проф.Галин Цоков. Многобройни бяха в този ден  празничните поздрави и пожелания на домакини и гости .

1 октомври е обявен за училищен празник през 1998г. с решение на Педагогическия съвет от месец юли същата година .

По повод 100 годишния юбилей на СУ „Крум Попов” беше отворена капсулата на времето поставена по повод неговата 75 годишнина.

Директорът,доц.д-р ,инж.Александър Филипов, поставил тогава капсулата,  с радостно вълнение прочете   обръщението и пожеланията на педагогическия колектив към  бъдното поколение. СУ „Крум Попов”  да продължи духовното развитие , да се гордее с миналото и настоящето, да вярва в бъдещето.Отправи сърдечни пожелания към всички по повод юбилейния празник на училището.Честта за това историческо събитие имаха и Любка Александрова ,възпитаник на училището и дългогодишен градоначалник  и директора на СУ „Крум Попов”инж.Наталия Чингова.

Нова капсула на времето, която трябва да се отвори на 1 октомври   2048г.беше поставена съгласно  решение  на Педагогическия съвет и колектива  на училището.Всички на празника имаха възможност да чуят съдържанието на капсулата, която ще бъде отворена след 25 години:  посланието на директора инж. Чингова , размислите на Христо Методиев, випуск 2023г.,завършил образованието си през тази паметна година и стихотворение  изпълнено   Венцислава Купичкова от първи „а”клас ,стихотворение написано от нейната майка ,възпитаник на училището.

Новата капсула на времето поставиха директорите Венета Савова и Валентина Дженева ,директорите  допринесли през годините за достойното  място на училището в българското образование.

Паметно събитие беляза този ден и  историческия музей и библиотеката на  СУ „Крум Попов”, за което специално от Италия долетя  дъщерята проф.Румен  Недков,  д-р на науките  Деница Недкова.

 Проф.Румен Дончев Недков , българският учен, възпитаник на училището и достоен човек,  носител на ордена „Кирил и Методий”за най-млад участник във втори съвместен полет по проект България 1300,  вече е част и от историческият музей на   СУ „Крум Попов” благодарение на дарението на неговата  дъщеря.   С  този полет проф. Недков изпраща на станцията МИР свой  патент с наименование „Зора”и само на 33год.. добива научна степен.Звезда носи неговото име ,сподели Деница , а това е хубав знак за неговата страст към науката.

Библиотеката вече носи името„проф.Румен Недков”след вълнуващо тържество подготвено от училището с участието  на неговата майка и дъщеря, а  дарението от личната му библиотека можеше да разгледа всеки .

 В  чест на  проф.Недков ,със средства на неговата дъщеря Деница  е изградена чешма в двора на училището. Тя  беше официално открита в празничния ден  с признателност и искрена благодарност  от директора инж. Чингова и цялата педагогическа колегия .

Тържественият концерт посветен на 100 годишнината от основаването на СУ „Крум Попов” в НЧ „Георги Парцалев-1901”събра поколенията вградили в темелите на най-голямото училище в общината опита на миналото , силата на настоящето и вяра в бъдещето.

Официални  гости на жизнерадостния празник на хората отдадени на образованието ,науката и културата във вековното училище бяха : Любка Александрова, инж. Кольо Домеников, Петя Чолакова-гл.експерт „Образование ,култура и спорт”,директорите Венета Савова, доц.д-р инж.Александър Филипов, Валентина Дженева, Нешка Рашкова- майка на проф.Недков  и неговата дъщеря Деница Недкова, Иван Иванов –управител на СОНИК СТАРТ, Петя Неделчева –директор на СУ „Бачо Киро”гр.Павликени, представители на Стопанска академия гр.Свищов и много други.

Многобройни бяха  поздравителните адреси и празничните поздрави и пожелания. „Да пребъде СУ „Крум Попов” и през следващия век !”пожела ,Любка Александрова ,щастлив възпитаник на училището.

„Нашето училище е образователното сърце на град и община Левски.”,каза г-жа Александрова ,   припомняйки  мъдростта на фамилията на даскал Кимо Попов.Той е един от основателите на град Левски ,а малко по-късно ,но неслучайно неговият син Крум Попов през 1923  открива 14 –то в страната тогава училище . „Това безспорно показва  колко много се държи на образованието.  Градът се е градил   около хора ,които са имали стремеж да образоват децата си.”- подчерта г-жа Александрова  и припомни  приноса на общината през годините за подпомагане на смисъла на българското образование в родното училище.

  В препълнения салон на читалището, възпитаниците  на училището ,учители свързали живота си  с образованието и възпитанието , домакини  и гости на юбилейното събитие съпреживяха вълнуващия празник на таланта , красотата  и мечтите  на младостта.

 Любена Стоилкова с песента „Левски моят град мечта”, младата и талантлива пианистка Далия Петкова, мажоретките, стиховете, песните и танците на децата и учениците , песните на водещата Боряна Пантелеева бяха бурно аплодирани.

Гост , радостна изненада на празника, беше обичаната от всички Росица Кирилова.

В празничната програма по повод 100 годишния юбилей на 27 септември бяха представени Юбилеен филм и книга- исторически очерк  за СУ „Крум Попов” ,училището с богато минало, динамично  настояще и  воля за светло бъдеще ,  в НЧ „Георги Парцалев”дело на ръководството на училището и учителския екип с поздрав от детския духов оркестър „Джуниър Бенд” от В.Търново.

На 28 септември са наградени победителите в конкурсите за есе,стихотворение ,рисунка и макет на тема „Моето училище на 100  години”и е проведен спортен празник в двора на училището.