ЧЕЗ започва нов проект за адаптация на бизнеса си в България

Чрез проекта ЧЕЗ предприема мерки не само за оптимизиране на работата на дружествата си и съобразяване с препоръките на регулатора и институциите, но и за ограничаване на натиска върху цената на електроенергията.
Г-н Докладал, на специална пресконференция в края на ноември, ЧЕЗ обяви началото на изпълнението на нов проект за бизнес адаптация. Какво представлява този проект и какво налага осъществяването му?
Това е проект за адаптация на бизнеса на компаниите от групата на ЧЕЗ в България към променените условия на регулаторната среда и общата икономическа ситуация в страната. Цената на електроенергията беше намалена два пъти през годината средно със 7,17% от 5 март 2013 г. и с 4,54% от 1 август 2013 г., а делът на компанията в цената падна от 9% в края на февруари до 2,49% от 1 август 2013 г.
В тази ситуация компаниите на ЧЕЗ в България са изправени пред единствения възможен избор, подобно на много други компании. Те трябва да адаптират бизнеса си и да търсят допълнителни възможности да намалят разходите си.

Каква е основната цел на този проект?
Основна цел е извършването на преглед на дейността ни в посока търсене на възможности за намаляване на разходите и изпълняване на препоръките на държавния регулатор и институциите. По препоръка на ДКЕВР, ЧЕЗ промени практиката си за „споделяне на услуги”, въпреки че те по никакъв начин не нарушават законите на страната и не ощетяват клиентите на компанията. Доставките на всички основни услуги и материали вече ще се извършват директно от ЧЕЗ Разпределение, а ЧЕЗ България ще се занимава само с организирането, администрацията и логистиката на процедурите за обществени поръчки. От март до октомври 2013 г. ЧЕЗ Разпределение е провела общо над 100 обществени поръчки за строително монтажни работи, услуги и доставки на материали. Петнадесет от тях са приключили или са пред подписване на договор с избрания изпълнител.
Другите дейности, които са общи за всички дружества на ЧЕЗ в страната ще продължат да се предоставят централизирано от „ЧЕЗ България“ ЕАД, тъй като от икономическа гледна точка е логично отделните дружества да нямат отделни звена. Договорите за „споделяне на услуги” (SLA) са призната и наложила се практика в Европа и света, определена като най-добра практика за ефективно управление на ресурси. Този бизнес модел съответства на Директива 2003/54/ЕС.

Изпълнението на проекта ще повлияе ли върху инвестиционните намерения на ЧЕЗ в България?
Досега ЧЕЗ винаги е предлагала по-високи инвестиции в мрежата и обслужването, а ДКЕВР в последствие винаги е одобрявал по-ниска стойност. С последните регулаторни промени подходът е променен. Дружеството първо трябва да извърши инвестициите и след това регулатора решава дали да ги одобри. На база направените вече инвестиции се определя и цената на електроенергията за следващия период.
ЧЕЗ категорично ще продължи да инвестира разумно и отговорно, така че да изпълнява лицензионните и регулаторните изисквания за качество на доставките и обслужването на клиентите. В същото време, чрез програмата за бизнес адаптация ЧЕЗ ще оптимизира бюджета си за разходи и инвестиции в съответствие с тенденциите за намаляване на натиска върху цените на електроенергията.
Основна насока на проекта е извършването на преглед на дейността на всички компании на ЧЕЗ в България в посока търсене на възможности за намаляване на разходите. Ще анализираме дали можем да ограничим използваните ресурси, без да нарушаваме нормалната работа на дружествата.
Проектните екипи правят анализ на възможните мерки и подготвят планове за въвеждането им. На тази база ще бъдат определени конкретните мерки, които ще приложим в рамките на програмата за бизнес адаптация.