Традиционната седмица на гората ще се проведе от 1 до 7 април

Традиционната седмица на гората ще се проведе от 1 до 7 април. Тази година тя ще премине под мотото „Гората и ние”, информира директорът на Регионалната дирекция по горите в Ловеч инж. Павли Богдански. В програмата е предвидено на 3 април да бъдат поднесени венци и цветя пред паметника на лесовъда Никола Василев на алеята „Баш бунар”, която е направена по негова идея. На 6 април ще бъде извършено традиционното залесяване по повод Седмицата на гората. В него ще се включат, освен служители на РДГ-Ловеч, и областният управител Ваня Събчева, кметът на Ловеч Минчо Казанджиев, митрополит Гавриил, членове на дружеството на журналистите и др. Предвижда се тази година в местността Сенан тепе да бъдат залесени 500 смърча. Според Павли Богдански, с това се поставя началото на своеобразно депо за елхи, които общината ще може да раздава преди Коледа на детски градини, училища, социални заведения и др.
Териториалният обхват на РДГ-Ловеч обхваща горските територии на областите Ловеч и Плевен и е с обща площ 203 888 лв. Горите в област Ловеч са над 159 хил. хектара. Държавните гори са 44%, а частните – 37 на сто. Общинските гори заемат 16% от горската територия в региона. „През миналата година година в Ловешка област са добити над 347 хил. куб. м дървесина. Общо добитата дървесина на територията на РДГ-Ловеч през 2012 г. е около 430 хил. куб. м., като от държавните гори в Ловешко са добити над 130 хил. куб. м кубически метра дървесина, а от горите на физическите лица пък добитата дървесина е над 154 хил. кубика. Това нарежда ловешката дирекция на 9-то място в страната”, каза още Павли Богдански. За ползването на горите са издадени 5 693 електронни позволителни за сеч. Залесени са 1 383 дка.
830 акта за административни нарушения са съставени от служители на РДГ-Ловеч от началото на годината. През миналата година актовете са били 1 648. Задържани са 43 МПС, 53 каруци, 988 пространствени кубични метри дърва за огрев и др.
Реализираните приходи от организиран ловен туризъм през последните пет години е над 1,5 млн. лв. Регистрирани са трофеи от благороден елен, муфлон, дива свиня и мечка, информира още Павли Богдански. През последните години се увеличава броят на основните видове едър и дребен дивеч в горите, особено на териториите на Държавно ловно стопанство „Русалка” в Априлци и в горите, стопанисвани от юридически лица. Най-голямо увеличение се наблюдава при дивата свиня и благородния елен, елена лопатар, муфлота и сърната. Традиционен е интересът на ловните сдружения към разселване на ловен фазан, яребица и кеклик. Според Павли Богдански обаче ползването на техника и хербициди при обработка и поддържане на горските територии водят до унищожаване и намаляване на животните, особено в равнинните ловностопански райони. Той смята, че за прекъсване на тази негативна тенденция са необходими и законодателни мерки.