|

Телеграфна карета от Руско-турската война пазят военно-историческите музеи в Плевен

karetaТелеграфна карета от времето на Руско-турската война, която се пази в експозицията на плевенските военно-исторически музеи, е сред най-атрактивните експонати за посетителите, а историята на телеграфните съобщения са любопитен детайл от картината на военните действия.
Музейните специалисти разказват, че телеграфът е въведен в руската армия в края на 1876 г по инициатива на генерал Гурко. В един телеграфен парк при военно време имало шест карети като тази с около 370 войника и 210 коня, както и 21 продоволствени каруци. Край Плевен се поддържали повече постоянни телеграфни линии заради продължителните действия. По-често се налага да бъдат сменяни само станциите, които са в непосредствена близост до предната линия. Това са станциите край Гривица, Радишево, Брестовец и Търнене. Телеграфните отделения в състава на Западния отряд поддържат линията от с. Павлово до с. Чауш махала. След освобождението на Горни и Долни Дъбник линията стига още по-близо до Плевен, минавайки през Бохот, Брестовец, Търнене, Долни Дъбник и Долна Митрополия.
По военния телеграф са предавани най-важните донесения. Така например генералите Каталей (в Търнене) и Ганецки (в Долни Дъбник) били предупредени на 27 ноември 1877 г., че Осман паша мисли да излезе от обкръжението на следващия ден.
Заради ниската пропускателна способност на тогавашните апарати, за предаване на телеграма от 150 думи са били нужни два часа. Почти всички телеграми имали не по-малко от 20 думи, а в повечето случаи над 200.