През ноември ще се състоят поредица вълнуващи събития, част от проекта „Научи, разкажи, заснеми! Климатът и екологията се срещат с изкуството“, насочени към популяризиране на теми като климатичните промени и екологията, през призмата на изкуството. Проектът включва прожекции, работилници и спектакли, предназначени както за деца и младежи, така и за широката публика. Всички събития са с вход свободен.

Авторски филми, създадени от талантливи български ученици, ще бъдат представени лично от тях в Ловеч в рамките на инициативата инициатива  “Научи, разкажи, заснеми! Климатът и екологията се срещат с изкуството”, подкрепена от европейската мрежа на културните институти EUNIC, българският EUNIC клъстер и с организатор Сдружение Арте Урбана Колектив.

На 14-ти и 15-ти ноември в гр. Ловеч ще се проведат  “Дни за изкуство и екология” (с вход свободен), на които учениците от ще представят своите дебютни късометражни филми и ще се включат в специални дискусии, в които ще споделят любопитни подробности от творческия процес.

Освен ексклузивните прожекции на ученическите филми, в рамките на дните, посветени на изкуството, екологията и околната среда в съответните населени места, посетителите ще могат да се включат в допълнителни активности като прожекции на специална селекция европейски филми на еко тематика, дискусии, работилници, срещи, както и да станат част от забавния научен спектакъл “Дългият път към звездите” с участието на известния режисьор и актьор Димитър Узунов и популярния астроном д-р Владимир Божилов, последван от дискусия с актьорите.   

Събития са финалния етап на проекта  “Научи, разкажи, заснеми! Климатът и екологията се срещат с изкуството”, който започна през месец март тази година и премина през три етапа. В първия етап учениците гледаха подбрана селекция европейски късометражни филми на екотематика, вторият етап включи част от тях в кинолагери, в рамките на които те създадоха свои филми-есета, свързани с опазването на околната среда. Третият етап, именно “Дни за изкуство и екология”, ангажира цялата общност в избраните населени места (Ловеч, Видин и Троян) в различни прожекции, дискусии и работилници, като акцент в програмата е представянето на филмите на младите автори.

Видео – избрани моменти от творческите лагери „Научи, разкажи, заснеми! Климатът и екологията се срещат с изкуството“ 2024 г:

На 14 ноември от 18:30 в кино “Космос”, жителите на Ловеч ще имат възможността да присъстват на премиерната прожекцияна филма, направен от ученици от града, в рамките на творческия летен лагер „Научи, разкажи, заснеми!“, последвана от дискусия с младите автори. След премиерата на филма, програмата завършва с научния спектакъл “Дългият път към звездите”, оригинална продукция на Арте Урбана Колектив, която ни въвежда в последните научни теории за произхода на Слънчевата система и живота във Вселената. По забавен, находчив и достъпен начин, тази комедия ни потапя в научните идеи, карайки ни да се замислим как се разиваме и какво трябва да направим, ако искаме да оцелеем като човечество.

Отново на 14-ти ноември, от 14:30 в кино “Космос”, публиката на Ловеч ще може да присъства и на  документалната продукция “Аз съм Грета”реж. Нейтън Гросман (Германия, САЩ, Великобритания, Швеция),коятопроследява историята на Грета Тунберг, младата шведска активистка, превърнала се в символ на глобалното движение за климатични промени.

На 15-ти ноември, програмата включва прожекция и работилница за най-малките (5-7 години) на тема “Париж рециклира”, която ще се проведе в Регионална библиотека “Проф. Беню Цонев” от 10:00. В 14:00, в кино “Космос”, ще се проведе прожекция на документалния филм “Когато доматите срещнаха Вагнер” на гръцкия режисьор Мариос Пападопулос. Филмът разказва историята на малко гръцко село, в което местните жители, водени от един страстен земеделец, решават да възродят традицията на отглеждане на домати, съчетавайки земеделието с изкуство.

Проектът  „Научи, разкажи, заснеми! Климатът и екологията се срещат с изкуството“  цели да вдъхнови младите хора и широката публика да разсъждават върху важни екологични проблеми чрез различни форми на изкуството, като създават свои собствени творби и участват в дискусии по темата. Ето какво споделят и самите те за това творческо преживяване:

„Заснемането беше истинско приключение, с много вдъхновяващи моменти и незабравими истории от лагера. С огромно вълнение очакваме премиерата на филма в града ни и сме щастливи да поканим всички жители на Ловеч да споделят този специален момент с нас. Вашата подкрепа и присъствие ще направят вечерта незабравима.“ Владимира, гр. Ловеч

“На кинолагера се чувствах невероятно. Имах възможността да правя нещо напълно ново за мен. Открих в себе си ново любопитство и силно желание да се занимавам с видео в бъдеще. Всеки ден ни очакваха конкретни задачи и цели, които изпълнявахме организирано и по план. Освен че работихме по заснемането на късометражния филм, се забавлявахме изключително много, което направи преживяването още по-вълнуващо и незабравимо.” – Виктория, гр. Видин

“За мен летния кинолагер беше ново и различно преживяване! Запознах се с нови хора, направих нови приятелства и научих много нови неща за кино заснемането, които винаги ми биха били полезни!” – Мария, гр. Троян

Организаторите за проекта:

“За нас като организатори e най-ценно да видим как идея, която сме си представяли и е съществувала само на хартия, ще бъде реализирана. Идеята зад проекта е да ангажираме децата и младежите в творчески процес, който ще ги окуражи да погледнат с други очи средата, в която живеят, да се замислят как биха могли да я направят по-добра, по-хубава; как биха могли да работят в екип, за да представят своята гледна точка. Учениците гледаха европейско кино, посветено на околната среда, а след това се огледаха около себе си, за да видят коя история искат да разкажат те, каква е тяхната гледна точка към света. В три населени места, създадохме три малки общности, които в рамките на пет дни използваха наученото, за да заснемат свой филм. Сега е време те да застанат зад него като автори и да покажат творчеството си в своята общност. Каним всички жители на гр. Видин. гр. Ловеч и гр. Троян да присъстват на премиерите на филмите на тези страхотни млади хора, да чуят повече за тяхното преживяване. Прожекциите ще бъдат съпътствани от целодневна програма, която включва разнообразни събития, в които климатът и екологията са срещат с изкуството. Поканили сме интересни гости за дискусии, организираме и работилници. Програмата е с вход свободен, ще се радваме да привлечем повече хора!”

Партньори на проекта “Научи, разкажи, заснеми”:

Британски съвет в България, Гьоте-институт България, Институт Сервантес-София,

Италиански културен институт, Посолство на Австрия, Посолство на Гърция, Посолство на Словения, Полски институт, Португалски културен и езиков център „Камойш София“, Унгарски културен институт, Френски институт, Чешки център София, Бюро на Европейския парламент в България, Община Видин, Община Троян, Регионална библиотека „Михалаки Георгиев“ гр. Видин, СУ „Св. Климент Охридски“ гр. Троян, Народно читалище Наука-1870 г., Троян, Сдружение “Деветашко плато”, Областна управа Ловеч, Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев“, Кино Космос – Ловеч.

За повече информация:

https://arteurbanacollectif.com/; https://www.eunicglobal.eu/