Съветниците определят средищните и защитените училища в община Ловеч
Постоянните комисии на общинския съвет по образование, култура, младежта и децата и по общинска собственост ще обсъдят на заседанията си на 20 май предложението на кмета Минчо Казанджиев за определяне на средишни и защитени училища в общината.Кметът предлага и тази година ОУ „Васил Левски” в с. Малиново да бъде определено като Защитено училище, а СОУ „Св. Св. Кирил и Методий” в с. Александрово и ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” и СОУ „Панайот Пипков” в Ловеч – като средищни.
Предложението си до общинския съвет кметът внася на основание постановления на Министерския съвет от 2008 г. и 2009 г., Закона за народната просвета и Закона за местната администрация и местното самоуправление. За да отправи кметът мотивирано предложение до министъра на образованието, младежта и науката, е необходимо решение на общинския съвет за определяне на средищни и защитени училища.
Училището в Малиново е включено в актуализирания списък на защитените училища в България през 2010 г., 2011 г., 2012 г. и 2013 г. Така е осигурено допълнително финансиране на разходите за издръжка и осигуряване на всички раздели на учебния план.
Според постановлението на МС от 2008 г. за защитено се определя училище, което, ако бъде закрито, поне 10 ученици в задължителна училищна възраст ще пътуват на не по-малко от 20 км по наличната пътна мрежа до най-близкото друго държавно или общинско училище. Разстоянието от с. Малиново до най-близкото средищно училище в общината след оптимизиране на училищната мрежа през 2008 г. е 26 км. Селото е разположено в планински район и кратки пътища до други училища няма. Съществува и опасност за живота на децата, ако те пътуват по първокласния път София – Варна до Ловеч или съседни общини.
В училището в Малиново в момента се обучават 32 ученици в 4 слети паралелки – две в начален и две в прогимназиален етап. По-голямата част от родителите им са безработни и в сложно финансово състояние, което поставя децата в неравностойно положение спрямо връстниците им в евентуалните приемащи училища. Закриването на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” крие и риск от засилване на емигрантския поток и обезлюдяване на селото. А запазването на училището мотивира родителите да изпращат децата си редовно в клас. Тази учебна година всички деца в задължителна учебна възраст са обхвати в училище и няма отпаднали ученици. Учебният процес се води на добро ниво, потвърдено от резултатите на националното външно оценяване през миналата учебна година. Материалната база е добре поддържана.
Утвърждаването на училището като защитено ще позволи спазването на принципа за равен достъп до образование на всеки гражданин, залегнал във всички действащи в момента стратегически планови документи в тази област, казва още в предложението си кмета.
Всичко това се потвърджава и от изпратеното до кмета предложение в тази посоко ана директора на училището в Малиново Хасан Караали.
Предложение до кмета със съответните мотиви за определяне на СОУ „Св. Св. Кирил и Методий” в с. Александрово, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” и СОУ „Панайот Пипков” в Ловеч са изпратили и директорите Стела Стоянова, Валя Тодорова и Валери Митев.
Според постановлението на МС от 2009 г. средищно е държавно или общинско училище, което се намира в най-близкото населено място на територията на общината или на съседна община, където се обучават най-малко 10 ученици до 16-годишна възраст от населените места, в които няма училище. На тези училища се предоставят допълнително средства за транспортни разходи и за целодневна организация на учебния ден и за столово хранене на пътуващите ученици от първи до осми клас.
Тези три училища са включвани в националния списък на средищните за 2009 г., 2010 г., 2011 г., 2012 г. и 2013 г. За тези години община Ловеч създава максимално благоприятни условия за обучение, възпитание и живот на учениците в тях. Извършени са ремонт и преоборудване на материлната база, осигурен е транспорт за пътуващите ученици, създадени са условия за целодневна организация на учебния процес и е осигурено столово хранене и общежитие.
В училището в с. Александрово се обучават 34 ученици до 16-годишна възраст от села, в които няма училище – Чавдарци, Владиня, Дойренци, Дренов, Слатина, Крушуна. В него учат и 6 ученици над 16 години от Чавдарци, Слатина и Крушуна.
В ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” в Ловеч през тази учебна години в училището учат 100 деца от населени места, в които няма училище – Хлевене, Казачево, Абланица, Българене, кв. Продимчец, Скобелево, Къкрина, Катунец, Каленик, Драгана и Радювене. Изключителна придобивка е изграденото съвременно общежитие с 45 места. В момента там са настанени 44 ученици.
171 са учениците в СОУ „Панайот Пипков” в Ловеч в момента, 113 от тях са от селата, в които училищата са закрити – Баховица, Дойренци, Славяни, Слатина, Лисец, Горан, Смочан, Радювене.
Тези предложения, ако бъдат приети, ще осигурят предоставянето на допълнителни средства на училищата за бюджетната 2014 г.