Общинските съветници отказаха да одобрят новия размер на възнагражденията си. Това стана днес по време на 12-ото заседание на общинския съвет, съобщиха от администрацията. Първоначално с 16 гласа „за”, 5 „против” и 7 „въздържали се” те гласуваха за изпълнение на задълженията си всеки общински съветник (с изключение на председателя на общинския съвет) да получава месечно възнаграждение в размер на 30 на сто от средната брутна работна заплата в общинската администрация за последния месец от предходното тримесечие. По предложение на Милко Недялков с 20 гласа „за”, един „против” и 8 „въздържали се” приеха и нова точка в решението си, според която се намалява с 45 000 лв сумата по параграф 20-00 „Други възнаграждения и плащания” на бюджета на общински съвет – приложение 12 от бюджета на община Ловеч за 2012 г., и се увеличава с 45 000 лв сумата по параграф 10-30 „Текущи ремонти” на функция „Жилищно строителство, БКС и опазване на околната среда” (приложение 8) за извършване на неотложни ремонти на училната мрежа в кварталите на град Ловеч. Когато председателят на общинския съвет Корнелия Маринова подложи на гласуване целия проект за решение, касаещ определяне възнагражденията на общинските съветници в общински съвет – Ловеч, съгласно чл. 34, ал. 1 и 2 от ЗМСМА, считано от 1 юли 2012 г., се оказа, че от 29 гласували 14 са „за, трима са „против”, а 12 – „въздържали се”. Така като цяло предложението за решение бе отхвърлено.
Същото се случи и малко по-рано, когато бе гласувано изменението на Правилника за организацията и дейността на общински съвет – Ловеч, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация за мандата 2011-2015 г., касаещо именно новия размер на възнагражденията на общинските съветници и на председателя. С 15 гласа „за”, 4 „против” и 10 „въздържали се” от 29 гласували поради изискването за квалифицирано мнозинство не бе прието изменението на чл. 24, ал. 1 от правилника, според което възнаграждението на председателя на общинския съвет е в размер на 90 на сто от възнаграждението на кмета на община Ловеч при пълен работен ден. С 15 гласа „за, 8 „против” и 7 „въздържали се” бе отхвърлено и изменението на чл. 31, ал. 1, касаещо новия размер на възнаграждението на съветниците. В този случай председателят на общинския съвет не подложи на гласуване предложението за решение в цялост.
И по двете точки от дневния ред – за изменението на правилника и за определяне възнагражденията на общинските съветници, бе гласувано предложението на Светослав Иванов за възнаграждение от един лев на месец. И двата пъти то бе отхвърлено.
Намаляването на размера на възнагражденията на общинските съветници е породено от промените, извършени със Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния служител, влизащи в сила от 1 юли т. г., в резултат на които настъпиха изменения и в Закона за местното самоуправление и местната администрация. Ние трябва да приведем в съответствие със закона подзаконовия нормативен акт на местно ниво, каза по време на дебатите за изменението на правилника общинският съветник Тихол Тихолов. Още повече че сме влезли в този съвет не за да получаваме възнаграждение, а да работим за благото на града, подчерта той. За всеки труд се получава възнаграждение, затова предлагам заплатата ни да е един лев на месец, понеже законотворците не са я намалили достатъчно, обясни предложението си Светослав Иванов. Не виждам основание за намаляване на възнагражденията ни, коментира Доротея Цанкова, няма да се съглася, че народните представители може да оценяват труда ни на 120-150 лв. Ние сме изключително съвестни, участваме и в заседанията на общинския съвет, и в заседанията на комисиите – нещо, което се съмнявам, че правят депутатите. Това решение е подигравка с институцията общински съвет в Република България и за пореден път се неглижира местната власт, отсече тя. В парламента тези дни се срещнах с някои от нашите депутати и ги попитах защо са приели подобно решение, те ми заявиха, че не помнят да са гласували подобен текст, отговори на нея и колегите си Николай Недялков. Още в началото на заседанието на общинския съвет той излезе на трибуната и обяви, че предоставя 20 лв за подпомагане дейността на българския парламент, който „ни докара дотам да работим за 120 лв”. Сетне по всичките 29 точки от дневния ред гласува единствено „въздържал се”, съобщи, че и в заседанията на комисиите, в които участва, вотът му е бил същият.
Към разискванията се присъедини и Цоло Гачев. За да бъдем избрани, знаете колко пари на данъкоплатците са похарчени, а сега сякаш се внушава, че от нас няма нужда, ще гласувам против заради съветника, който ще го има и след мен, каза той. Нито смирено пионерско, нито подигравателно, а достойно трябва да е поведението ни днес, заяви зам.-председателят на общинския съвет Иво Райнов. Когато законодателят не си е свършил работата, това трябва да му се напомни, има очевидно недоглеждане, така обясни той защо ще гласува против. Аз ще гласувам пък „за” заради клетвата, която съм положил като общински съветник, но ще протестирам, питайки кмета кога в общината заплатата ще се увеличи двойно, за да се вдигне така и нашето възнаграждение, заяви Милко Недялков. Според него намаляването на възнаграждението на председателя на общинския съвет на 90 % от заплатата на кмета е отстъпление от равнопоставеността на общинския съвет.
Не е страшно да работиш без пари, каза д-р Георги Митев, но излиза, че някои от съветниците ще трябва дори да си плащат, за да работят в общинския съвет. Щом законодателят е решил, това така или иначе ще влезе в сила, но ние трябва да покажем, че не сме съгласни с подобна недалновидност, че искаме следващите му решения да са коректни и да са съобразени с действителността на всяка една община, призова той.
Преди да започнат работа по същество, общинските съветници по предложение на Корнелия Маринова с минута мълчание почетоха паметта на починалия наскоро бивш техен колега Дочо Маринов.