Стефан Апостолов, Изпълнителен директор на „ЧЕЗ Разпределение България“ АД: Подменяме електромери по наша инициатива, за да гарантираме качество и точност на измерването

Г-н Апостолов, кога се сменят електромерите и има ли право ЧЕЗ да подменя електромери по своя инициатива?
Съгласно Общите условия, ЧЕЗ Разпределение има право да подменя по своя инициатива съществуващите средства за търговско измерване с нови или преминали периодична проверка. Освен това, съществуват нормативни изисквания, които задължават компанията да подмени всички електромери, собственост на клиента, с такива – собственост на Дружеството. ЧЕЗ Разпределение е задължено да подменя на всеки шест години монофазните и на четири години трифазните електромери за периодична проверка. Подмяната на електромер с нов или с такъв преминал периодична проверка е от полза за клиента, защото гарантира качество и точност на измерването. През 2012 г. ЧЕЗ Разпределение подмени около 300 000 електромера. Всеки месец дружеството подменя над 25 000 електромера. При всяка подмяна се съставя констативен протокол, в който се отбелязват показанията на стария и нов електромер и се осигурява проследимост във времето. Разбира се, има определен брой случаи, в които констативните протоколи не са подписани от клиентите, но това е защото те са отказали или не са били открити.

Как се сменят електромерите?

Подмяната на електромера се отразява в работната заповед през ръчния терминал на място, като задължително се въвеждат показанията на демонтирания електромер, данните на монтирания електромер и неговите показания. Задължително се извършва фотодокументиране на показанията, което по категоричен начин потвърждава верността на данните, както и на фабричния номер и тип на двата електромера. Съставя се констативен протокол, в който се описват всички данни, вписват се имената на техниците и клиента, присъствал на подмяната. Показанията на електромерите, взети за периодична проверка, се проверяват от трима отделни служители на ЧЕЗ Разпределение, както и от независимите лицензирани лаборатории, на които впоследствие се възлага проверката на годността им. Това защитава клиентите от възможни грешки.

Ако клиент се съмнява в изправността на своя електромер къде може да направи проверка по собствена инициатива?

Независима проверка електромери се извършва от Български институт по метрология или от лица, оправомощени от председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. За извършване на проверка на средства за измерване се оправомощават лица, които са „трета независима страна”. Това, съгласно определението на Закона, означава, че това са лица, които не са участвали в разработката и не произвеждат, внасят, монтират, ремонтират, притежават или не използват средствата за измерване, които проверяват и могат да гарантират безпристрастност и независимост на персонала си.

Какво представляват констативните протоколи?

Констативният протокол е документ, който съдържа информация за типа и данните на средствата за търговско измерване, в това число фабричен номер и показания по всички тарифи. В него се вписват и адресът и данните на клиента. Всяка смяна, монтаж и демонтаж на средство за търговско измерване се съпровожда със съставяне на такъв протокол.

Казвате, че понякога констативните протоколи остават неподписани. Все пак това не е ли задължително?

Доколкото зависи от нас, ние правим всичко възможно това да се случи. При планирана подмяна обявяваме графика чрез регионалните медии и на сайта на компанията. Няколко дни предварително поставяме съобщения и на адресите, с които уведомяваме клиентите за датата на предстоящата подмяна на електромери и ги каним да осигурят техен представител. Дори да го направят, често срещаме трудности – клиентът отказва да подпише протокола, въпреки че е съгласен с данните в него, или просто не желае да бъде ангажиран. В този случай или в случай, че клиентът не присъства, протоколът трябва да се подпише от двама случайни свидетели. Проблемите в този случай са, че ЧЕЗ няма право да изисква легитимация и лични данни на свидетели – риск за надеждността и отговорността на свидетелите. ЧЕЗ няма право и да изисква дадено лице да бъде свидетел, което се оказва непреодолима трудност при осигуряване на двама свидетели. В същото време, според Общите условия, служител на ЧЕЗ няма право да подпише протокола. Това силно затруднява изпълнението на законово регламентираните срокове за подмяна на електромерите и отстраняване на неизправностите по измервателните групи, влошава ефективността на работа, както и качеството на обслужване на клиентите.