Острите респираторни заболявания са най-широко разпространените заразни заболявания в човешкото общество.Те се причиняват от голям брой различни инфекциозни агенти, преобладаващата част от които са вируси, а сред тях особено място заемат грипните. Създават специфично заболяване с висока контагиозност, често през есенно-зимния сезон придобиват епидемично разпространение.
Ежегодните грипни епидемии са причина за сериозни икономически загуби, породени от разходи за домашно и болнично лечение на лица в детската, трудоспособната възраст и на болни с хронични заболявания.
Единствената специфична защита срещу Грипа са противогрипните ваксини.Те предпазват в 90% от грипно заболяване, както и от усложненията на грипа, намаляват вероятността и риска от вторична инфекция и обостряне на хронично заболяване, ограничават разпространението на грипа и възможността за грипни епидемии и пандемии.
В съответствие с препоръките на СЗО съвременните противогрипни ваксини са трикомпонентни и съдържат актуалните за дадения сезон представители на грипните вируси тип А и В. Точният им антигенен състав се посочва от СЗО ежегодно на базата на вирусологични и епидемиологични проучвания, определящи техните епидемични възможности.
Вмомента в БЪЛГАРИЯ са регистрирани и разрешени за употреба следните противогрипни ваксини:
Второ поколение- (сплит) ваксини- Fluarix, Vaxigrip , I D flu- първата в света ваксина срещу грип с микроигла.
Трето поколение-(субединични)- Ynfluvac, Lipovac-A
Четвърто поколение-(вирозомни)- Ynflexal
Най-ново е производството на последната от тях и като предимство се сочи по-високата степен на пречистеност и висока имуногенност.
В кои случаи се препоръчва ваксиниране и кои са особено застрашени:
-Хора с повишен риск от заразяване с ГРИП:
Здравни работници
Заети в сферата на обществения транспорт, услуги, търговия, туризъм и във военни поделенияя
Работещи при лоши атмосферни уловия и близките на всички тези категории
– Високорискови пациенти, които са с повишен риск от усложненията на грипа и на основното заболяване:
Хронично белодробни – хроничен бронхит, астма, емфизем, бронхиектазии
Хронично сърдечни-ИБС, сърдечна недостатъчност, ритъмни нарушения, хипертония
Обменни – диабет
Хронично бъбречни – трансплантирани, хемодиализирани и ХБН
Хора над 65 години
Препоръчително е имунизацията да се провежда в т.н. предепидемичен период – месеците септември, октомври и ноември при добро здраве.Ако този период се пропусне може да се проведе имунизация във всеки един момент, като се има предвид период от 2-3 седмици,необходими за изграждане на добър имунитет.
Имунизацията срещу грип , както и всички останали се провеждат от личните лекари или в Имунизационния кабинет на Регионалните здравни инспекции.
От 17.10.2012 г. започва ваксинация на желаещи граждани със сезонна противогрипна ваксина в Имунизационният кабинет на РЗИ гр Ловеч, ул. “С. Съев” № 25 – сградата на Лабораторен блок .
Кабинетът разполага с ваксина Инфлувак, в която са включени актуалните щамове за сезон 2012-2013 г.:
A (H1N1) California\7\2009;
A (H3N2) Viktoria\361\2011;
B Wisconsin\1\2010.
За допълнителна информация и контакти тел. 068 601 514.