|

Сменяме личния си лекар

През месец декември здравноосигурените граждани могат да се ползват от правото си да направят преизбор на личен лекар. Предстоящата процедура е двадесет и осма по ред и е регламентирана в Закона за здравното осигуряване и Националния рамков договор. През месец декември 2012 г., 1 703 жители от Ловешка област са предпочели избор на друг личен лекар, а през месец декември 2013 г. броят им е 1 854 човека. Към 31.10.2014 година жителите от областта, които имат личен лекар е 143 232 броя, а неосигурените лица наброяват 26 232 човека.

Смяната на личния лекар може да се осъществи два пъти през годината за хората от един здравен район (община). Това е периодът от 1 до 30 юни и от 1 до 31 декември. Когато здравноосигуреното лице сменя постоянния или настоящия си адрес и се премества да живее в друго населено място (например студентите, когато отиват да учат в друг град), то може да сменя и личния си лекар по всяко време на годината без да се съобразява с гореспоменатите срокове. За смяната не се изисква да се отпише от листата на досегашния си личен лекар. Отписването, както и включването в листата на новоизбрания лекар, става по служебен път в съответната Районна здравноосигурителна каса (РЗОК).
Постоянен избор на личен лекар. Трябва да се попълни регистрационна форма за постоянен избор на общопрактикуващ лекар. Този документ може да се закупи от книжарница за медицински формуляри или да се изтегли от интернет страницата на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) от секция „Вие питате”. Същият се попълва предварително у дома или на място в кабинета на лекаря. С регистрационната форма се отива при новоизбрания общопрактикуващ лекар, на който се представят:
* Здравноосигурителна книжка (ако лицето няма здравноосигурителна книжка, трябва да предостави трети екземпляр от регистрационната форма за избор на общопрактикуващ лекар) и лична карта.
* Документ за актуален здравноосигурителен статус (документът се получава от офисите на Националната агенция за приходите или може да се свали от сайта на НАП).
Информацията за лекарите със сключен договор със Здравноосигурителната каса, също е поместена на електронната страница на НЗОК в секцията “Електронни услуги”. Когато се направи новия избор на общопрактикуващ лекар, новоизбраното лечебно заведение изисква извлечение от здравното досие (копие или етапна епикриза) от предишния личен лекар, който се задължава да изготви и представи документацията на новоизбрания лекар в срок от един месец от датата на постъпване на искането. Когато не е имало посещение при лекаря, се издава служебна бележка, която удостоверява липсата на здравно досие. Трябва да се знае, че новоизбраният общопрактикуващ лекар е длъжен да оказва медицинска помощ от датата, на която е осъществен изборът, и от която дата здравноосигурено лице е включено в пациентската му листа.
Ако лицето не е навършило 18 години или е поставено под пълно или ограничено запрещение, тогава изборът на нов лекар се извършва от родителите, настойниците или попечителите. В този случай се вписват и техните лични данни във формуляра. 

Временен избор на личен лекар. Това е една възможност, която се предоставя, когато лицето отида да живее в друго населено място за период от 1 до 5 месеца в рамките на една календарна година. Тук процедурата е същата, както и документите, които се изискват – отново здравноосигурителна книжка и документ за актуален здравноосигурителен статус. Разликата е, че се попълва регистрационна форма за временен избор на общопрактикуващ лекар. В този случай се ползват същите права, каквито са при постоянен избор. При изтичане на срока на временния избор, здравноосигурено лице автоматично се връща в листата на постоянно избрания си личен лекар.
При ползване на медицинска помощ извънредно. Когато се пребивава в друго населено място за срок, по-кратък от 1 месец и се налага да се получи медицинска помощ по повод остро състояние, то здравноосигуреното лице може да се обърне към всеки общопрактикуващ лекар, който има сключен договор със Здравноосигурителната каса,  за съдействие. В такива случаи НЗОК заплаща на съответните специалисти оказаната медицинска помощ спрямо лице, което не фигурира в пациентските им листи. Задължително лицето носи и  представя здравноосигурителната си книжка. Ако на здравносигурено лице му е поискано да заплати оказаната му медицинска помощ при инцидентно посещение, задължително трябва да изиска от лекаря финансов документ за платените суми.
При нарушаване на правата здравноосигурените лица могат да подадат сигнали до директора на съответната РЗОК или до НЗОК, като в случаите на неправомерно взети суми се прилага копие от финансовия документ, издаден от лечебното заведение.
Ако има въпроси относно смяната на личен лекар, лицата могат да се обърнат към НЗОК като позвънят на телефонния номер за въпроси от гражданите 0800 14 800.