След петгодишно прекъсване в Йоглав възродиха автентичния обичай „Камилата”

19.01.15+камилата-1 На 18 януари след петгодишно прекъсване в Йоглав отново се разигра местният автентичен обичай „Камилата”, който събра старо и младо на селската чаршия. Той принадлежи към маскарадните игри и датира от дълбока древност. Осмисля се като веселба и се изпълнява за здраве, щастие, берекет, много пари и много деца. Играе се на Ивановден (по стар стил на 20 януари) или в най-близкия почивен ден. Посещават се домовете на ивановци за здраве, а и на всички желаещи. Обичаят е представян на различни прегледи на художествената самодейност, както и на Националния събор за Народно творчество в Копривщица.

Празникът тази година бе организиран от Народно читалище „Пробуда – 1926 г.” в партньорство с кметското наместничество и Клуба на пенсионера и инвалида в селото.

Стопаните на „къщата” – кметският наместник Ценка Дойчева и председателят на читалището Еленка Щерева, посрещнаха играчите с погача и червено вино.

19.01.15+камилата+посрещане-1

Под звуците на акордеона и тъпана на музикантите „Камилата”, пристигаща от далечен Арабастан, и нейната войска от „хиляда души” изпълниха ритуала , заобиколени от мнозинството йоглавчани и гости на селото. Всички гледаха с интерес наситения с хумор „театър на открито”, изпълняван от шестнадесет мъже с различни лица и роли. Този път в групата за автентичен фолклор бяха включени освен няколко млади момчета, така и две малки деца – шестгодишният Кристиано Щерев и петгодишният Давид Димитров, правнук на най-стария участник – 85-годишния Иван Димитров. С играта си самодейците демонстрираха своето родолюбие и преклонение към местния изворен фолклор – традиции и обичаи. Главна обредна фигура на групата е животното „Камила” (дървена конструкция, покрита с черга и носена от двама души), окичена с хлопки.

След общоселското веселие обредното шествие се отправи за благословия по домовете. През целия слънчев януарски ден из селото се носеха звуците на тъпана и хлопките. Играчи и домакини се разделяха с веселата ръченица на „Камилата” и с думите „Догодина, до Амина!”.