|

Скандал за наследство в театър на немски език

11054638_861826617213664_1583390638_oЕзиковата се готви за домакин на национален театрален фестивал
Премиера на пиесата „Alfreds letzter Wille“ („Последната воля на Алфред“) на Ханс Георг Краус на немски език се състоя на сцената на Гимназията за чужди езици в Ловеч. Спектакълът е реализиран по проект УСПЕХ от театралното ателие на немски език, ръководено от Ивайло Генов. Участваха 10 ученици от 10-и и 11-и клас. Някои от актьорите играят за трети път в театър на немски. За втори път пък е избран текст на Ханс Георг Краус. „Немският авторът е наш съвременник, учител е, познава много добре младите хора, мисленето им и успява да ги заговори по много умел начин“, каза Ивайло Генов.

Действието се развива в кантората на нотариус д-р Ерих Блайбтрой (ролята се изпълнява от Сейхан Акманов от 10 „б“). Там се събират близките на Алфред Лебеланг, за да се запознаят със завещанието му. Алфред е много богат, печели от лотарията и много умело успява да умножи парите. Щедър е, обича добрите хора, рокендрола и партитата, но умира. Едно от условията в завещанието му е, че който си тръгне преди то да бъде изчетено докрай, се отказва от наследството. Роднините му, когато разбират, че им завещава нищожни неща, се възмущават и си тръгват един по един. Остават само племенниците му, тийнейджърите Вили (Димитър Симеонов 11 „а“) и Щефи (Наталия Николова 10 „б“). Щефи е щастлива от това, че ще получи папагала Феликс и карнавалните костюми, а Вили – от часовника на чичо Алфред, спечелен в Лас Вегас. Оказва се накрая, че те получават цялото огромно наследство.
Умело се справиха с актьорската игра Йоанна Генова от 11 „а“ и Георги Николов от 10 „б“ в ролята на родителите на Вили. Майсторство и владеене на немския език показаха Борис Борисов и Ивана Ангелова от 10 „в“, които изиграха родителите на Щефи, и Петя Стефанова и Тодор Лазаров – също роднини на богатия Алфред. С музикално изпълнение се изяви Христи Петрова от 11 „а“.
„Целта на театъра на немски е да помогне на учениците да се отпуснат да говорят свободно. В хода на репетициите те се стремяха да се случват нещата перфектно по отношение на интонация и произношение на чуждия език и да развиват артистични умения. Хубаво е, че в края на работата всеки от участващите познава почти цялата пиеса, а това е голям обем текст, каза Ивайло Генов.
С този спектакъл Езиковата ще се представи на националния фестивал на театъра на немски език от 23 до 25 април. Тази година домакин е Гимназията за чужди езици в Ловеч. Събитието се реализира под патронажа на МОН, посолството на Германия, фондация Ханс Зайдел, Гьоте институт. В него ще участват 12 училища от страната, които се занимават с театър на немски език. За възпитаниците на Езиковата това е трето участие във фестивала.
Снимки: Петя Бойкова