Пълна ревизия на общински фирми, предприятия и звена възлага кметът на Плевен
Ревизия на всички общински фирми, предприятия и звена на бюджетна издръжка, както и одит на обществените поръчки и други разходи на публични средства ще възложи кметът на Плевен Георг Спартански. Повод за думите му стана отново темата за велоалеите. Градоначалникът се зарече, че в скоро време ще постави в общинския съвет въпроса за появилите се през октомври в центъра на Плевен жълти линии. Те са дело на общинска фирма „Инжстрой“, която е изпълнител на този компонент от европроекта за интегриран градски транспорт, съобщи шефът на общинската дирекция за европроекти Дикран Ованесян.
Ованесян, който е ръководител на проекта, поясни, че общината не е възлагала въпросната жълта маркировка, затова за нея не е платена и стотинка. „Не може един ръководител на изцяло общинска фирма да си позволява да изпълнява партийни указания. Тези неща са недопустими, защото става дума за публични средства и защото се обслужват предизборни интереси на една партия. “, коментира кметът на Плевен Георг Спартански. Той уточни, че изчистването на жълтите линии от пешеходната зона ще е за сметка на „Инжстрой“. На този етап за велоалеите са изплатени 460 хиляди лева от общо 767 хиляди лева. Боята за велоалеите е 30 хиляди лева. „Най-малката част от парите са за боя, но те направиха най-лошия ефект. Аз продължавам да твърдя, че дори и трасетата да не стават за велоалеи в цялата си част, поне това, което беше ремонтирано като тротоари, полагане на нови настилки, асфалтиране, осигуряване на подстъпи е полезно за града и добро като инфраструктура. Парите не са хвърлени на вятъра“, коментира Спартански. Кметът отново заяви, че новото ръководство на общината е било изправено пред два лоши варианти за велоалеите. „Добрият вариант е бил пропуснат преди доста време. Сега е важно да избегнем 4,5 милиона лева санкция при неизпълнение на всички компоненти на проекта“, подчерта за пореден път градоначалникът.
Още на първата си пресконференция той алармира, че общо пет обекта по два европроекта са рискови за приключването им в срок, което би донесло общо 6,5 милиона лева санкции за местната хазна. „Въпросът кой къде и защо е дремал от юли до октомври е вече политически въпрос. Няма никакво оправдание за това удължаване на срокове и протакане. Недопустимо е да завариш такава организация, при която никой нищо не знае, никой нищо не прави, никой за нищо не е отговорен. Пълна липса на координация между проектант, възложител и изпълнител“, коментира плевенският градоначалник. По думите на Ованесян проектирането на велоалейната мрежа е било възложено от министерството на регионалното развитие на специализирана фирма през 2010 г, като общината не е страна по този договор. Тогава е определено, че мрежата от велоалеи трябва да са 42 км, но след възражение от общината и преговори останали само сегашните 8 маршрута с дължина 9,5 километра. С препроектирането на велоалеите маршрутът им е удължен с около 300 метра, за да се избегнат трасетата през новия площад.