Пушенето на наргиле. Опасна мода?
Във връзка с 31 май – Международен ден за борба с тютюнопушенето Общински съвет по наркотичните вещества и Превантивно-информационен център за борба с наркотичните вещества към Община Ловеч проведе „Кафене без бандерол“-интерактивен дебат за вредите от пушенето на наргиле.
По горепосочената тема дискутираха ученици от ПЕГ „Екзарх Йосиф I“, завършили обучението „Връстници обучават връстници“ с младежи учащи в СУ „Т. Кирков“ и НПГВМ-Ловеч. Има много здравнообразователни кампании за вредите от тютюнопушенето, но за вредите върху здравето от употреба на наргиле няма. Пушенето на наргиле напоследък е станало много модно. Смята се, че това е безвредно удоволствие. Мнозина обаче не подозират, че водните лули са още по-опасни от цигарите. Менторите от ПЕГ разказаха на своите връстници, че наргилето е като цигарата. Само че по-лошо. Пушенето на наргиле с тютюн нанася същите дълготрайни вреди на организма, както и цигарите. Наргилетата също увреждат функциите на белите дробове и увеличават риска от ракови заболявания. Едно наргиле с тютюн съдържа 10 до 20 пъти повече никотин, отколкото една цигара. Участниците в „Кафене без бандерол“ разбраха, че при пушенето на наргиле съществува опасност от отравяне с въглероден оксид. В най-леките случаи това отравяне води до световъртеж, гадене и повръщане. Но може да доведе и до загуба на съзнание или епилептични припадъци. Въглеродният оксид, които няма вкус и мирис, възниква от изгарянето на въглените в наргилето. С всяко подръпване от наргилето, той попада направо в белите дробове на пушача и увеличава значително дела на въглеродния оксид в кръвта. Следва отравяне и загуба на съзнание.
В момента пушенето на наргиле сред тийнейджърите е страшно разпространено и е абсолютно безконтролно“.
Превантивно-информационен център за борба с наркотичните вещества предлага безплатни консултантски услуги при употреба, злоупотреба и зависимост от алкохол, наркотици и други психоактивни вещества. Гарантирана анонимност. Сградата на Стоматологията, 3 етаж, тел. 068/601 367. Обърни се към ПИЦ за компетентна помощ.