Сдружение „Знание” – Ловеч представи проект „Инициатива за иновации в социалната икономика”. Продължителността му е 16 месеца, бюджетът 170 554,92 лв. Основната цел е установяване на транснационално сътрудничество за разпространение на иновативни резултати в сферата на социалната икономика. Той е насочен към неправителствените организации, социални предприятия, малки и средни предприятия и общини на територията на Централна Стара планина. Идеята е да се повишат знанията на представители на тези институции в посока сътрудничество и повишаване възможностите за социално предприемачество у нас, обясни ръководителят на проекта Анета Гечевска. Тя представи дейностите, които ще бъдат осъществени. Те включват описание на моделите и практиките, прилагани в България от НПО, бизнеса и публичния сектор в областта на социалната икономика, описание на методологията за създаване на Агенция за устойчивост на социалните предприятия, както и практически насоки как италианският опит може да се приложи в българска среда. Проектът работи за повишаване знанията на представители на НПО, малки и средни предприятия и местна власт да си сътрудничат и да повишават възможностите за социално предприемачество в България.
На координационна среща от 14 до 16 октомври т. г. експертите от „Ирекооп”, които са в Ловеч – Франка Барисон и Даниела Галанте, запознават българските си колеги с методологията на реализация на своя проект „Осмози” – „Нови възможности за социалните предприятия”, който въвежда иновативен и доказал ефективността си модел на сътрудничество е подпомагане на социалните предприятия в Италия. И пред медиите днес италианските експерти споделиха своя опит за това как социалните предприятия комбинират по-добре социалните си цели и икономическите принципи на работа чрез насърчаване на междусекторното сътрудничество.
По проекта „Инициатива за иновации в социалната икономика” ще бъде направен експертен анализ на моделите и практиките, прилагани в България от НПО, бизнеса и публичния сектор, и кратък анализ на нормативната уредба, касаеща социалните предприятия. Той ще послужи за бъдещи предложения за промени на нормативната уредба, касаеща социалните предприятия. В тази посока ще се работи с експерти от Българския център по нестопанско право. Ще бъде разработено и практическо ръководство с описание на методологията на създаване на Агенция за устойчивост на социалните предприятия.