Програма за месец март на Регионална библиотека – Ловеч
Представяне на книги
15 март (сряда) 17.30 ч. отдел Изкуство
представяне на книга и изложба
„Възстановки на средновековното българско облекло (XIII – XIVв.)“
автор Калина Атанасова – Бъдъмба
За автора: Калина Атанасова е дизайнер по професия, художник по образование и илюстратор по призвание . Завършила магистратура по изобразителни изкуства във Великотърновския университет, а с исторически възстановки се занимава от 2004-та година. Изработва реплики на старинни костюми по метода на експерименталната археология. Нейни реконструкции и информационни табла са представяни на изложби в различни музеи из страната, както и на средновековни панаири, фестивали и събори. Самата авторка е организирала беседи, изнасяла е лекции и живи уроци по темата.
За книгата: „Възстановки на средновековното българско облекло (XIII – XIVв.)“ представлява пълноцветен албум, посветен на цивилния костюм през Второто Българско царство (без военно и свещеническо облекло). В нея са включени общо 174 авторски илюстрации, графични възстановки, снимки на материални възстановки, фотографии и репродукции на артефакти. Описани са дрехите на мъже, жени и деца; царе, боляри и обикновени хора. Анализирани са всички запазени до момента портрети на средновековни български благородници, както и находки от 17 средновековни некропола от различни краища на страната.
17 март (петък) отдел Заемна 17.30 ч.
Радослав Гизгинджиев представяне на трилогията „Рай”
За автора: завършил е Кинорежисура в класа на Дочо Боджаков, а игралният му дебют нашумя със заглавието „Изпуснати думи“, филмиран разказ на Елин Пелин, чиято главна роля се изпълнява от Койна Русева.
За книгите: Поредицата – Рай, Вратите и Пеперудите до момента са определят от читателите на новата българска литература като разтърсващи, емоционални и огнени книги, които тепърва ще завихрят истински фурор сред читателите на България. Книгите засягат изключително съществени теми, свързани с българската история и митология – войната, нестинарството, предразсъдъците и срамните исторически събития по време на възродителния период. Всичко това е пречупено през общочовешките ценности за доброто и злото – преди и сега. В жанра на магическия реализъм в трилогията на „РАЙ“ ще срещнем герои и митични създания, които живеят тук и сега – сред нас.
31 март (петък) Детски отдел от 16.00 ч.
„Кой светна луната?“ с Мая Бочева и приказните й герои от света на „Туй-Онуй“ – елате да четем и играем заедно!
На срещата ще всеки желаещ ще може да си закупи от книгата
За автора: Мая е авторът на интерактивната приказка-игра „Кой светна луната?“, първата от детската поредица мобилни приложения „Туй-Онуй“. Мая е илюстратор, аниматор, родител и не на последно място – един пораснал творец, който помни най-силната си детска суперсила – фантазията.
За книгата: Кой светна луната?“ е напълно интерактивно и действието никога не се развива от само себе си, а само с помощта на детето. С авторска музика, майсторска анимация и професионален актьорски екип, от приложение-игра „Кой светна луната?“ се превръща в пълнокръвен, вълнуващ и автентичен приказен свят. Играта има образователна функция, но учи по забавен и истински начин – не между четирите стени на класната стая, а в необятната свобода на фантазията. Тя кани децата не просто да прочетат приказката, а да вземат участие в нея, и така ги стимулира да намерят сами отговорите на въпросите, бродещи из главиците им.
Работилници
До 10 март продължава Работилницата на Баба Марта
В Детски отдел ученици от ловешките училища ще могат да изработят своя мартеница, да научат още за легендата и традицията на празника
Отдел „Краезнание”
Презентация 7 март – 155 години от рождението на Лукан Гечев Хашнов (1862-1917) – първият академик у нас по строително инженерство, проектиране и строителство на жп линии.
Виртуална витрина на сайта на Регионална библиотека 24 март – 115 години от рождението на Борис Константинов Шивачев (1902-1932) – публицист, писател, преводач, художник.
Виртуална витрина на сайта на Регионална библиотека 30 март – 95 години от рождението на актрисата Кунка Баева (1922-2007 г.)
Филми
в отдел „Изкуство” – всички прожекции са всеки вторник от 14.00ч.
7 Март
„Пианистът” (2002 г.)
14 Март
„Безсмъртна любима” (1994 г.)
21 Март
„Партитурите на Бетовен”
28 Март
„Речта на краля”
Конкурси
Продължава литературния конкурс
УЛОВЕНИ МИСЛИ ОТ ЛЮБИМИ КНИГИ
Представяне на книга/литературен герой като отзив, есе, разказ или стихотворение.
Участие могат да вземат ученици от 6-14-годишна възраст, разпределени в 2 възрастови групи:
– І-ва група – ученици от 6-10 год.;
– ІІ-ра група – ученици от 11-14 год.
Литературните творби трябва да бъдат създадени специално за конкурса и придружени с: трите имена на участника, училище, навършени години, адрес, телефон и e-mail за връзка.
Обем до 1000 знака, шрифт Times New Roman.
Краен срок за предаване на творбите: 13 април 2017
в Детски отдел, адрес: Ловеч 5500, ул. Търговска № 47 или на e-mail:
kids@liblovech.org; тел.: 068601381; 0877185520.
Обявяване на резултатите: 26 април 2017 на сайта на библиотеката
„Бисерче вълшебно“ 2017
Линиите за гласуване за най-добра детска книга в националната награда “Бисерче вълшебно” 2017 бяха отворени в 15 часа на 15 февруари. Децата на възраст от 6 до 15 години включително могат да гласуват за любимата си книга онлайн на www.biserche.com до 22 април включително.
Проектът „Бисерче вълшебно“ цели да запознае децата с модерната художествена литература, издавана на български език, и да насърчи четенето сред подрастващите. Организатор на наградата е фондация “Детски книги”, а кампанията се провежда с подкрепата на Министерство на образованието и науката и сайта за книги и четене “Аз чета”.
Номинираните заглавия отново са разпределени в три възрастови категории, като най-много са в „Майстори“ (12-15 г.) – 40. В категорията за най-малките читатели, „Откриватели“ (6-8 г.), те са 29. По-опитните книжни пътешественици в категория „Мечтатели“ (9-11 г.) могат да избират от 28 заглавия. За трета поредна година в наградата присъства и специалната категория за интерактивни и мултимедийни книги „Иноватори”. В нея са номинирани 7 книги, издадени у нас през 2017 г.
Организаторите отново дават възможност за колективно гласуване от учители и библиотекари, които искат да подпомогнат своите ученици да гласуват за любимата си книга.