Проверяват излезли от употреба МПС в Плевен

В рамките на пет дни (от 5 до 10 май) служители от инспектората на община Плевен са зивършили огледи на излезли от употреба МПС, намиращи се на територията на град Плевен.

Били са установени общо 79 такива автомобили.

Изготвен е списък на автомобилите и сега предстои процедура по писмено уведомяване на собствениците, че трябва да ги премахнат доброволно.

В съобщението на общината се посочва, че ако собствениците на тези автомобили не ги премахнат в зконовите срокове, ще стартира процедура по залепване на специален стикер с предупреждение зА премахване. Освен това списък на излезлите от употреба автомобили ще бъде публикуван и на интернет-страницата на общината.

Общинската Наредба №2 за опазване на околната среда в общината беше актуализирана през март тази година във връзка с постановление на Министерския съвет от декември 2020 година.

Съгласно наредбата изоставените автомобили са вид отпадък по смисъла на Закона за управление на отпадъците, а новите разпоредби оптимизират значително сроковете за тяхното премахване. На премахване подлежат тези автомобиликоито се намират на на общински или държавни територии и чиято регистрация е прекратена за повече от три месеца.