Природонаучният музей в Черни Осъм и НИХЗИ представят изложбата „Керамична флористика – изкуство и ботаника“

На 6 април от 17:30 ч. в галерия „Портата“ на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата (НИХЗИ) в с.Орешак ще бъде открита изложбата „Керамична флористика – изкуство и ботаника“. Събитието е част от програмата за Седмицата на гората (6–12 април 2026 г.) и е съвместна инициатива на Природонаучния музей в Черни Осъм и НИХЗИ.

Експозицията представя 60 растителни вида от територията на Биосферен парк „Централен Балкан“, включително редки, ендемични, лечебни и ядливи растения. Те са изобразени чрез реалистични модели от студен порцелан, изработени по метода на керамичната флористика с висока научна достоверност.

В създаването на изложбата участват:

  • Веска Маркова – автор на керамичните модели;
  • Елена Зорина – изработила детайлни ботанически копия;
  • Стефан Велев – дизайнер на стилните стъклени и метални кашпи.

Проектът „Зеленото наследство от сърцето на Балкана“ осигурява научна информация за растителните видове, мобилни модулни витрини с двуезични табла и образователни материали. В училища вече се провеждат образователни програми, посветени на лечебните, ядливите и защитените растения от региона.

Целта на изложбата е да представи природното наследство на Средна Стара планина чрез съчетание на наука, изкуство и образование, като предостави на посетителите уникално визуално и познавателно изживяване.