|

Плевен се включи в Националния информационен ден за осиновяването

DSCN5655Плевен стана част от Втория национален информационен ден за осиновяването. Домакин на проявата бе Центърът за обществена подкрепа.
Инициативата е насочена към кандидат-осиновителите и хората, които още не са взели решение за осиновяване: да покаже какви са възможностите за подкрепа от страна на организацията – срещи с хора, които вече са осиновили дете, обмяна на опит, професионални консултации. Проявата цели и да окуражава осиновителите, които да станат част от група за взаимопомощ за повишаване на родителските умения и обмяна на опит, както и създаване на положителни нагласи към осиновените деца и техните семейства в обществото. В Плевен съществува виртулна група за взаимопомощ между осиновители, като идеята е тя да прерасне в реални срещи на семействата. От началото на годината в центъра са проведени 3 обучения с общо 24-ма кандидат-осиновители. Проведени са и наблюдения на 6 осиновители след вземане на детето. Психолози, педагози и социални работници оказват подкрепа на тези семейства. Така те преодоляват притесненията си, които най-често са за здравословното състояние на детето. Страхът за разкриване на тайната на осиновяването , както и дали и кога трябва да се каже на детето, че е осиновено, също е сред задължителните теми, които се обсъждат. Според експертите при всеки малчуган въпросът е индивидуален, но трябва да се избягват т.нар. кризисни моменти, като например тръгването в първи клас или пубертета. „Моето мнение е, че тайна не трябва да има и детето още от малко трябва да знае, като информацията се поднася според възрастта му“, казва Албена Димитрова, директор на Центъра за обществена подкрепа в Плевен.
В последно време има тенденция за промяна в желанията на осиновителите и най-често те искат дете на възраст между 1 и 4 години, а не бебета, както бе по-рано, разказаха специалистите. В центъра имали и два случая, в които въпреки настъпила бременност на бъдещи осиновителки те не се отказвали да вземат детето.