| |

Почетохме паметта на загиналите за свободата на България в Деня на Ботев

ритуал плевен1
С ритуал на паметника на Христо Ботев плевенчани почетоха 2 юни – Деня на Ботев и на загиналите за свободата на България. Представителни части на военнослужещи от плевенския гарнизон бяха строени до паметника на Христо Ботев на едноименния булевард. Панихида за загиналите бе отслужена от свещеници от плевенския храм „Света Параскева“. Сред събралите се граждани имаше и много деца, включително и групи от плевенски училища. За тържествения ритуал на паметника дойдоха депутатите Владислав Николов и Димитър Кочков, кметът на Плевен проф. Димитър Стойков и областният управител Илиян Йончев.
Венци и цветя пред паметника на Христо Ботев бяха поднесени от политически партии,
институции, формирования, граждани. С едноминутно мълчание бе почетена паметта на героите, загинали за свободата на България.

Ловеч почете паметта на далите живота си за свободата на България.

Венци и цветя за 2 юни пред паметната плоча на загиналите Ботеви четници от Ловеч и пред паметника на войводата Тодор Кирков поднесоха кметът на общината Минчо Казанджиев, зам.-кметът Пламен Петков, народният представител Корнелия Маринова, граждани.
Точно в 12 ч. вчера сирени оповестиха 138-годишнината от гибелта на Христо Ботев. Макар и малко като брой, гражданите, намиращи се на площад „Тодор Кирков“, застинаха в мълчание, почитайки паметта и делото на героите, седящите в кафенетата наблизо станаха прави.
Ловеч се нарежда на второ място в страната след Тетевен с 9 поборници, участници в четата на Ботев. По случай 135-годишнината от подвига на Ботевата чета преди три години е открита паметната плоча във Вароша. Предложението за това е на инициативен комитет, основан от граждани на Ловеч и потомци на загиналите.
Четирима от ловешките четници са загинали на Милин камък на 18 май 1876 г. (по стар стил), двама са били и опълченци. Други двама са изпратени на заточение, само един е успял да се върне.
В честванията за Деня на Ботев се включи и читалището в с. Горан, чийто патрон е великият поет-революционер. Признателните поколения се преклониха пред подвига и паметта на загиналите за свободата на България с тържествен концерт, в който участие взеха певческата група към читалището „Росна китка”, млади изпълнители на съвременна музика, възпитаници на Дома за деца, лишени от родителски грижи от с. Тотлебен, танцовият състав към читалището в с. Лисец, общинският духов оркестър на Ловеч, който свири и вчера във Вароша.
На 2 юни и жителите на Йоглав почетеха паметта на Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. В библиотеката на Народно читалище „Пробуда – 1926 г.“ деца, ученици, самодейци, общественици гледаха компютърна презентация за живота и делото на Ботев, подготвена от председателя на читалището Еленка Щерева и секретаря Нели Генчева. Бабите-самодейки рецитираха негови стихове, които помнеха още от ученическите си години, пяха български революционни песни. В организираното арт-ателие децата сами изработиха знамето на Ботевата чета с надпис „Свобода или смърт“, представено с мотивация от кметския наместник инж. Ценка Дойчева. Петгодишните възпитаници на местната група на ОДЗ „Кокиче” умело работеха в екип с учениците с помощта на младата Габриела Христова, организатор на пенсионерския клуб. Ателието завърши своята работа с направата на голям постер в знак на преклонение пред делото на Ботев и загиналите за свобода, който беше поставен на видно място в центъра на селото. Цветя и подарък – книга от читалището, получи родената на този ден третокласничка Микаела Димитрова.
И в с. Малиново кметството, ОУ „Васил Левски” и читалище „Събуждане – 1927 г.“ почетоха паметта на Христо Ботев и на героите на България, поднасяйки цветя на паметника на загиналите във войните малиновчани. Пламенно слово произнесе учителят по история Николай Колев.
За следващата година в селото са замислили провеждането на щафета по случай Деня на Ботев.