Ученици от ДФСГ „Интелект“ в гр. Плевен с отговорник Димитър Данаилов участват в провеждащото се днес четвърто издание на годишния ЕС – САЩ младежки научен фестивал Space & STEAM „Ало, Космос! Говори България!“. Инициативата е под патронажа на Министъра на образованието и науката г-н Галин Цоков и г-н Соломон Паси, президент на Атлантическия клуб в България в гр. София.
Основната цел на фестивала е да разпали въображението на младежите да отидат до Космоса, Луната, Марс и отвъд и да спечелят Нобелова награда и други най-големи постижения в STEAM. Тазгодишното издание цели да разшири обхвата на участниците, като предложи безплатен достъп до събитието за повече деца и младежи. Това е част от усилията да се популяризира науката и разбирането за Космоса сред младото поколение.
Събитието, традиционно организирано в партньорство с Посолството на САЩ в София, NASA, ESA, CERN и набор от комуникационни и високотехнологични организации, включваше до момента видео разговор на живо с Международната космическа станция, с астронавтите Томас Пескет и Марк Ванде Хей, както и разговор на живо с първата майка астронавт на НАСА – д-р Анна Фишър и с д-р Свати Мохан, ръководител на операциите за насочване и контрол на мисията на НАСА Марс 2020. Първите издания бяха физически посетени от над 4500 души, а комбинираното им излъчване, включително предаване на живо по телевизия НАСА и ангажираността на електронната публика, надхвърли 23 милиона души от цял свят.
Четвъртото издание на „Ало, Космос! Говори България!“ се стреми към още по-забележително събитие, което да събере преподаватели, професионалисти и лидери от индустрията и най-важното – бъдещото поколение иноватори, казват организаторите от Space & STEAM Клъстер. „Вярваме, че това събитие ще бъде не само празник на постиженията, но и катализатор за полета на трети български астронавт към Космоса и звездите, към Нобелите и Оскарите“.
Община Плевен подкрепя участието на учениците от ДФСГ, като осигурява разходите по пътуването и престоя им в София.