Пет стратегически цели са заложени в програмата за управление на Община Ловеч

Пет стратегически цели са заложени в програмата за управление на Община Ловеч за 2015 – 2020 година, която бе приета на заседание на Общинския съвет на 25 февруари т.г. Те са постигане на устойчив икономически растеж, поддържане на прозрачна и диалогична общинска администрация, съвременни условия за живот чрез балансирано териториално развитие, качествени и достъпни услуги в образованието, здравеопазването, спорта и социалните дейности и, последно, община Ловеч за стане предпочитана туристическа дестинация.
Програмата, която бе представена на общинските съветници от кмета Корнелия Маринова и приета от тях, се характеризира с конкретика, ясни приоритети, интегрираност и точно посочване на източници за финансиране.

Дейностите по нейното изпълнение изискват качествено ново функциониране на общинските звена, което се гарантира и от промените в структурата.

1. Постигането на устойчив икономически растеж минава през редица мерки за успешно функциониране на бизнеса. Тук се иска разширяване на комплексните административни услуги, бързи услуги, нови икономически отношения с бизнеса от побратимените градове чрез работни срещи на място. Предвижда се създаване на условия за привличане на нови инвестиции и издаване на сертификати клас В. Друг нов момент е приложение към интернет-страницата на общината, ориентирана към инвеститорите на български и английски. Оптимизира се дейността на общинските дружества чрез нови програми, наредби и изготвяне на публични регистри на собствеността, сделките, свободните имоти, както и концесии.

2. Поддържането на прозрачна и диалогична общинска администрация включва устойчивост на нормативните актове и ефективност на администрацията. Акцент е поставен върху действаща Е-община чрез онлайн услуги, включително ГИС-портал.

3. Съвременните условия за живот се постигат чрез балансирано териториално развитие, качествени и достъпни услуги. Над всичко обаче стои върховенството на закона и стриктното спазване на общинските наредби. Отделно ще бъде преструктуриран СКОРС, ще се завърши системата за видеонаблюдение по кръстовищата, предвижда се единен телефонен номер за сигнали и проблеми. Общината ще провежда активна политика за кандидатстване по европейските програми. Устройственото планиране предвижда разработване и приемане на Общ устройствен план. На първо време ще стане благоустрояването на централната градска част на Ловеч и пл. „Т. Кирков“. Програмата обхваща още парковите зони, кварталите и стига да санирането на жилища. Община Ловеч ще провежда активна политика спрямо бездомните кучета чрез стриктен контрол, приют за животни от европейски тип, механизми за бързо осиновяване.

4. За обособяването на Ловеч като предпочитана туристическа дестинация ще се разработи и приеме Стратегия за развитието на туризма до 2020 г. Реабилитация ще има на АИР Вароша и село Старо Стефаново, Зоопарка и парка Стратеш, Деветашката пещера, Къкринското ханче и др. Интересна идея е създаването на тематична люлякова градина на Стратеш с люляци от цял свят.

Предвижда се и създаване на условия за изграждане на открит плувен басейн, зона за пейнтбол и скейт зона за младите.
В раздела културна инфраструктура се предвижда основен ремонт на Покрития мост и Фондохранилището. Ще се изгражда Културен дом в бившата казарма, а Младежкият дом ще бъде цялостно преустроен.
Културният календар включва събития, част от които вече трябва да бъдат празници от национално значение – Цветница, Люляковите музикални вечери, Ловешкият мир.

5. Здравеопазването продължава да е в центъра на грижите на Община – Ловеч, Програмата изисква осигуряване на медицински специалисти за всички здравни кабинети в детските и учебните заведения. Предвижда се повишаване на професионалната квалификация, реално участие на представител на общината в управлението на държавната областна болница. Трябва да се осигури денонощно аптечно обслужване чрез финансово стимулиране и ползване на общинска собственост при облекчени условия.

Социалните грижи се фокусират върху основен ремонт и изграждане на комплекс за възрастни хора в село Сливек, както и основен ремонт и модернизация на Дома във м. Върбовка.
Развитието на образованието включва преструктуриране и оптимизация на училищната мрежа – училищата са две вида – основни (1 – 7 клас) или обединени (1-10 клас). Центровете за подкрепа на личностното развитие ще работят по две годишни програми. Предвижда се инвестиране в модернизацията на образователната структура на детските градини, ясли и определени училища. Нова спортна зала ще се изгражда в ОУ „Проф. Д. Димов“.