Проект за модернизация на образователната инфраструктура и внедряване на мерки за енергийна ефективност започна в ОУ „Св. Климент Охридски“ в град Павликени.
Символичното начало на важния проект поставиха кметът на Община Павликени инж. Емануил Манолов, заедно с директора на училището Рени Велкова и представителя на строителната фирма Никола Младенов като положиха първото парче от изолацията на сградата.
„С началото на мащабните ремонтни дейности в Основното училище ние правим решителна стъпка към осигуряването на съвременна, безопасна и вдъхновяваща учебна среда за всички бъдещи поколения. Нашата цел винаги е била да дадем най-доброто за децата на Павликени, и с този проект показваме, че сме решени да постигнем това“, каза кметът инж. Манолов.
Инвестицията е финансирана по Механизма за възстановяване и устойчивост по процедура чрез подбор BG-RRP-1.007 „Модернизация на образователната среда“ по компонент № 2.А.1 „Образования и умения“, стълб „Иновативна България“, съгласно Националния план за възстановяване и устойчивост.
Размерът на инвестицията е 3 165 396 лева с ДДС.
Целта на инвестицията в ОУ „Св. Климент Охридски“ – Павликени е създаване на съвременна материална база с условия за равен достъп до образование чрез изграждане на благоприятна, включваща, иновативна, екологична, устойчива, подкрепяща и мотивираща образователна среда, която съдейства за повишаване мотивацията за учене, самоподготовка и подобряване на образователните резултати на учениците.
Проектът включва изграждане на необходимата инфраструктура с модерно обзавеждане и архитектура на учебните пространства, която да повиши интереса и постиженията на учениците към природните науки, да развие техните компетентности, творчество и иновации, да ги насочи към перспективни технологични професии.
Предстои обособяването на три STEM кабинета в училището.
Кабинетът по биология и хранилището към него на първия етаж ще бъдат трансформирани в Лаборатория по природни науки.
Кабинетът по физика на втория етаж ще бъде преустроен в кабинет по математика, физика и астрономия. Кабинетът по химия на третия етаж ще е третия STEM кабинет по природни науки (биология и здравно образование).
Трите кабинета ще бъдат оборудвани и обзаведени съгласно изискванията за STEM среда на Министерство на образованието и науката с нови работни маси за учениците, експериментални блокове с мивки. Преподавателите ще разполагат с демонстрационни плотове с връзка с учениците. Прилежащите до трите кабинета фоайета ще бъдат обособени в зони за свободното време. На втория етаж помещението между хранилището и санитарните възли ще се обособи в зона за усамотяване на учениците с кътове със зеленина. В коридорите ще се оформят кътове за комуникация и отдих с нови пейки.
Във физкултурния салон и фитнеса ще бъде подменена настилката на пода.
Модернизацията на ОУ „Св. Кл. Охридски“ включва енергоспестяващи мерки: топлоизолиране на стени, покриви и надземните части на отопляем и неотопляем сутерен, препроектиране и подмяна на отоплителната и осветителна инсталации, изграждане на фотоволтаична инсталация за собствено потребление.
Сградата ще постигне клас на потребление на първична енергия „В“.
С реализиране на предвидените енергоспестяващи мерки, освен значително намаляване потреблението на енергия в сградата, ще се повиши комфорта на физическата среда за обучение и работното място.
Изграждането на фотоволтаична инсталация за собствено потребление ще спомогне за устойчива и екологична среда, ще се повиши информираността на обитателите на сградата относно значимостта на възобновяемите източници на енергия.
Ще бъде изградена достъпна архитектурна среда, осигуряваща нуждите на хората със специални потребности. За основната сграда и физкултурния салон са предвидени механични платформи.
Изпълнител на строително-монтажните дейности е фирма „Ники Фиш 2018” ЕООД – Левски, с управител Валентина Бакова. Строителен надзор и инвеститорски контрол ще осъществява „Институт за управление на строителни проекти“ ЕООД – София с управител инж. Димитър Донов.
Протойерей Димитър отслужи водосвет за здраве и за благословение на обекта.