Оригинални сортове краставици – за ценители!
Ще ви представим няколко екзотични и непознати сортове краставици за смелите експериментатори, които ще решат да ги засеят в градините си. Традиционната краставица е обичан и често отглеждан зеленчук. В нашия каталог ще намерите разнообразие от семена краставици, между които и познати от дълги години традиционни български сортове. Традиционна или оригинална краставицата е изключително полезна.
Краставицата – полезният зеленчук
Тя е богата на флаванол, който има противовъзпалително действие и подпомага работата на мозъка, добрата памет и защитава клетките от стареене. Освен това в зеления зеленчук се съдържат много витамини и минерали. Всеизвестно е, че краставицата съдържа 95% вода и затова подпомага хидратацията на организма. В нея има и хормон, който е необходим на клетките на панкреаса за производството на инсулин. Хапването на краставици може да ни предпази от камъни в бъбреците.
Отглеждането
Да отгледаш краставици в градината си не е трудно, но все пак трябва да спазвате някои основни правила.
- Краставиците не виреят добре на песъчливи и тежки почви.
- Важно е и мястото. То трябва да е закътано от ветрове и по възможност да е с южно изложение.
- Важно е редовното поливане. Засушаването е причина за опадването на цветовете и нагарчането на плодовете.
Екзотика за ценители
Нека сега ви разкажем и за оригиналните сортове краставици, които предлагаме в нашия каталог, и които ще впечатлят смелите експериментатори.
Краставици Гизда – Средноранен директен сорт дългоплодна краставица, характеризиращ се със специфична форма и цвят на плодовете. Плодовете са удължено цилиндрични, силно оребрени, с дължина 25–28 см и средно тегло около 250–300 г, с бодли и резедаво-зелен цвят преминаващ към кремаво-жълто. Притежават изключитрелно приятен вкус без горчивина, силен краставичен аромат и крехка, хрупкава консистенция. Сортът е предназначен за отглеждане само на открито през топлите месеци на годината.
Краставици крокодилки Момордика – Известна е още като горчива краставица. Приблизително два месеца след сеитбата се появяват сравнително едри, ароматни, жълти цветове, малко след това цилиндрични плодове, първоначално зелени, по-късно обезцветени. Всички въздушни части на растението са полезни като зеленчукови и лечебни растения. Младите плодове, дълги около 10 см с листа, са ценна подправка за месни, зеленчукови и салатни ястия. Те имат горчив вкус, така че трябва да ги оставите в саламура за няколко часа и да заври, след това да ядете директно или пържите на филийки и служат като добавка към месото. Обикновено се ядат преди да узреят, защото по време на зрението пожълтяващият плод става все по-горчив.
Пъпешова краставица Carosello Barese – Оригинално, непознато досега у нас, но популярно в Южна Европа и Азия растение от семейство Тиквови. Дава плодове, подобни на вкус на салатна краставица. Плодовете са със светла кора с леко мъхести, оребрени. Идеална е за прясна консумация, за салата от краставици, за сандвичи и като добавка към салати.
Мексикански краставици (Мелотрия) – Едногодишно растение с увивни издънки. Ражда малки, много интересни плодчета, във формата на малка диня. Плодовете са идеални за салати, съчетават вкуса на краставица и лимон. Растение, използвано за засаждане на беседки или перголи.
Източник на изображение: pixabay.com
Африканска краставица Кивано – едногодишен катерач с малки, жълто-оранжеви цветове. Бодливи декоративни плодове достигат средна маса от 200-300г, първоначално тъмнозелени и достигат жълто-оранжеви цвят. Месото е с аромат на банан и вкус на киви и е вкусно и сочно, с много ядливи семена. Kiwano може да се консумира сурово, добавя се към напитки, плодови салати или десерти. Зрелите плодове имат необичайно големи декоративни качества.
Източник на изображение: pixabay.com
Корнишони Бяло чудо – Уникален сорт бяла краставица, ценена заради оригиналния си цвят. Подходяща за салати, зеленчукови сокове и смутита. Плодовете са вкусни, хрупкави, неравни, с добра консистенция, с дължина 10–15 см. Много е важно да берете плодовете редовно, за да избегнете прерастването, тъй като прерасналите плодове губят уникалния за сорта цвят и вкус.
Независимо дали сте избрали да отгледате екзотични или традиционни краставици нашите агрономи са на Ваше разположение и ще отговорят на въпросите ви.