ОП „Околна среда“ ще финансира цялостно изграждане на системи за управление на биоразградими отпадъци

Европейска подкрепа за общините в периода 2021 – 2027 г. обсъдиха кметове и председатели на общински съвети от Североизточния район в рамките на организирания от НСОРБ форум, който се проведе неотдавна в Ловеч.

Галина Симеонова – главен директор на Главна дирекция Оперативна програма „Околна среда“, представи приоритетите на новата програма и възможностите на общините за финансиране. Новият подход в управлението на отпадъците и възможността за насочване на средствата за ВиК проекти към общините, ако водните дружества отново не успеят да се справят с проектите, бяха темите, които  предизвикаха оживена дискусия.

В новия програмен период ОПОС ще предостави на общините средства за изграждане на цялостни системи за оползотворяване на биоразградими, зелени и хранителни отпадъци. Системите трябва да включват цялостен процес: разделно събиране на отпадъците при източника, транспортиране, съоръжения за преработка, включително и технологии за контрол. Основното предизвикателства за общините остава създаването на цялостна организация за разделно събиране на отпадъци както от домакинства, така и от публични структури. От своя страна Програмата ще финансира и съдовете за разделно събиране,  в това число и за домакинствата. Направените разчети за необходимите средства са на база морфологичния анализ на генерираните отпадъци по общини и се предвижда достъп до финансиране да имат всички 265 местни администрации.

Ангажиментите по разделното събиране на хартиени и стъклени отпадъци остава ангажимент на организациите за оползотворяване на опаковки. Кметът на община Мездра Иван Аспарухов изрази мнението, че именно тези организации досега компрометират целия процес и формират общественото недоверие към устойчивото управление на отпадъците. Галина Симеонова увери, че и от страна на МОСВ предстои промяна в политиката на работа с Организациите за оползотворяване на отпадъците от опаковки и посъветва кметовете за включване в договорите с дружествата на по-високи изисквания и отговорност.

ОПОС ще насърчава изграждането на площадки за предаване от гражданите на употребявани мебели и електроуреди и създаване на последваща възможност за рециклирането им. Подобни инвестиции могат да бъдат правени и в партньорство с частни компании, уточни Симеонова. Допълнителни средства са предвидени и за информационни кампании сред граждани за насърчаване на разделното събиране.

Около 20 млн. лв. са предвидени в новата програма „Околна среда“ за изграждане на системи за отопление на водород, термопомпи, помпи въздух-въздух и други екологични технологии, увери главен директор на Главна дирекция Оперативна програма „Околна среда“.

Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. бе одобрена официално от Европейската Комисия в началото на месец октомври 2022 г. Бюджетът й е 3 565 881 509 лв. и се съфинансира от Европейския фонд за регионално развитие, Кохезионния фонд и държавния бюджет на Република България.

Програмата е основен инструмент за подкрепа за устойчиво развитие и утвърждаване целта за съхраняване, опазване и подобряване на качеството на околната среда.

Основните цели са свързани с подобряване на ВиК инфраструктурата и качеството на атмосферния въздух, екологосъобразно управление на отпадъците и опазване на богатото  биоразнообразие на България, както и превенция и управление на риска от наводнения, свлачища и горски пожари. Подкрепата за тези цели е разпределена в 5 основни приоритета:

Приоритет 1 „Води“ с бюджет от 1 399,23 млн. лв. подкрепя инфраструктурни мерки за събиране, отвеждане и пречистване на отпадъчни води, за водоснабдяване, както и  дейности за подобряване мониторинга и оценката на качеството на водите за питейно-битово водоснабдяване.

Приоритет 2 „Отпадъци“ с бюджет от 611,49 млн. лв. инвестира в системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци, модели за оптимизиране на процеса на управление на битовите отпадъци, рекултивация на депа, както и в системи/центрове за разделно събиране и подготовка за повторна употреба и поправка.

Приоритет 3 „Биологично разнообразие“ с  бюджет от 259,09 млн. лв. финансира дейности за развитие на мрежата Натура 2000, за подобряване природозащитното състояние на природни местообитания и видове, за опазване/възстановяване на екосистемите извън Натура 2000.

Приоритет 4 „Риск и изменение на климата“ с бюджет от 441,31 млн. лв. е насочен към мерки за повишаване готовността на населението за адекватна реакция и осигуряване на наземен капацитет за борба с горските пожари; за превенция и управление на риска от наводнения и засушаване и за изграждане на Национална система за управление на водите в реално време.

Приоритет 5 „Въздух“ с бюджет 773,47 млн. лв. ще инвестира в подобряване на качеството на атмосферния въздух чрез безвъзмездна подмяна на топлоуреди на твърдо гориво с екологични алтернативи за домакинствата, увеличаване на зелените площи в градска среда и въвеждане на зони за ниски емисии от транспорт.

(НСОРБ)