|

Общинският съвет определя средищните училища

Учебните заведения ва територията на Плевенска област са обезпечени за новата учебна годинаПредложение за определяне на СОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Александрово, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в Ловеч и СОУ „Панайот Пипков“ като средищни внася в общинския съвет кметът Минчо Казанджиев. Трите училища и в момента са с подобен статут и се предлага те да останат в списъка на Министерството на образованието със средищните училища.

Според постановление на Министерския съвет средищно е държавно или общинско училище, което се намира в най-близкото населено място на територията на общината или съседна община и където се обучават най-малко 10 ученици до 16-годишна възраст от населените места, в които няма училище. На средищните училища се предоставят допълнително средства за транспортни разходи, за целодневна организация на учебния процес и за столово хранене на пътуващите ученици от първи до осми клас. Списъкът на средищните училища се актуализира ежегодно по мотивирано предложение на кмета на общината след решение на общинския съвет.

Трите предлагани за средищни училища са утвърждавани с решения на общинския съвет от 2008 г. насам и са включени в списъка на министерството през тези години. За периода са създадени максимално благоприятни условия за обучение, възпитание и живот на учениците в тях. Извършван е ремонт,преоборудвана е материалната база, осигурен е транспорт за пътуващите ученици, създадени са условия за целодневна организация на учебния процес и е осигурено столово хранене и общежитие. Средищните училища работят по много и различни проекти. И в трите целодневната организация се финансира по проект на МОН „Подобряване на качеството на образованието в средищните училища чрез въвеждане на целодневна организация на учебния процес“, който се осъществява с финансовата подкрепа на оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския социален фонд. Мотивите за запазването им като средищни са изложени в предложения на техните директори до кмета на общината.

СОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Александрово фактически се е наложило като средищно още от 30-те години на 20 век, посочва директорът Стела Стоянова. С утвърждаването му като СОУ с професионална паралелка „Земеделец“ училището става център не само за селищна система Александрово, но и за наблизо разположените села. В него се обучават ученици от пет села на община Ловеч, в които няма училища – Чавдарци, Владиня, Дренов, Дойренци и Слатина. Осигурени са всички необходими условия за водене на пълноценен целодневен учебно-възпитателен процес – столово хранене, занятия в полуинтернатни групи и безплатен транспорт на учениците. Работи се постоянно за подобряване на материално-техническата база.

През учебната 2013/2014 г. в училището се обучават 169 деца до 16-годишна възраст, като 40 от тях са в задължителната за обучение възраст и са от селата без училище – 23 от Чавдарци, едно от Владиня, 12 от Дойренци, две от Дренов и две от Слатина. Има един пътуващ ученик над 16 години от Дойренци. Училището разполага с автобус, с който се превозват учениците, има кухня и столова, храненето е организирано за пътуващите ученици от първи до осми клас, посещаващи полуинтернатните групи, осигурени са безплатни закуски за децата от подготвителната група и за учениците от първи до четвърти клас.

И в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ са осигурени целодневен учебно-възпитателен процес за всички ученици, столово хранене и безплатен транспорт за пътуващите ученици, посочва директорът Валя Тодорова. Изключителна придобивка е изграденото съвременно общежитие с 45 места, в момента настанените са 44-има.

През учебната 2013/2014 г. се обучават 242 ученици, като пътуващи са 109 от тях от населени места без действащо училище – 10 от Хлевене, трима от Казачево, двама от Абланица, петима от Българене, 11 от кв. Продимчец, осем от Скобелево, 11 от Къкрина, 39 от Катунец, двама от Каленик, един от Драгана, 14 от Радювене и трима от Дойренци. В училището се обучават и ученици над 16-годишна възраст от някои от посочените населени места. Транспортът на учениците се осъществява с три училищни автобуса. И тук храненето е организирано, на ежедневно пътуващите са осигурени безплатни закуска и обяд, а на настанените в общежитието и вечеря. Общият брой столуващи е 170. Осигурени са безплатни закуски на децата от подготвителната група и за учениците от първи до четвърти клас.

Средищно с целодневна организация на учебния процес да е занапред и СОУ „Панайот Пипков“ предлага неговият директор Валери Митев. 183 са учениците, обучаващи се в училището, от тях 137 са ученици от селата, в които училищата са закрити – 28 от Баховица, 35 от Дойренци, 16 от Славяни, 10 от Слатина, двама от Лисец, четирима от Горан, 18 от Смочан, 22-ама от Радювене и двама от Пресяка. Учениците пътуват с четири училищни автобуса, столовото хранене се извършва в собствен ученически стол и кухня, ремонтирани и изцяло преоборудвани. И тук за пътуващите ученици от първи до осми клас са осигурени безплатни закуска и обяд, а за учениците от първи до четвърти клас – безплатна закуска.

Определянето на трите училища за средищни ще осигури допълнителни средства за бюджетната 2015 г.

При одобряване на предложението общинският съвет ще възложи на кмета да изготви мотивирано предложение до министъра на образованието и науката за трите училища, които да останат в актуализирания списък на средищните училища.

Предложението ще бъде гледано от постоянните комисии по образование, култура, младежта и децата и по здравеопазване и социални дейности на заседанията им на 19 май.