|

Общините в област Ловеч с изградени доброволни формирования, 129 човека са обучени в помощ на професионалните екипи

Всички общини в област Ловеч имат изградени доброволни формирования, като общият брой на доброволците в тях е 129. Това стана ясно на заседанието на Щаба за изпълнение на Областния план за защита при бедствия при Областен управител
Състоянието на доброволните формирования бе коментирано със специалното участие на главен инспектор Костадин Чифлигаров – началник сектор „Доброволни формирования“ в Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”, който се включи в работата по покана на областния управител Георги Терзийски.
На разположение на Областният щаб за защита при бедствия са 129 доброволци, като по общини: 30 в Ловеч, 8 в Априлци, 10 в Летница, 15 в Луковит, по 25 човека са в общините Тетевен и Троян, 6 в Угърчин и 10 в Ябланица, докладва инж. Албена Николаева от РД ПБЗН в Ловеч. Структурите са създадени на териториален принцип за изпълнение на самостоятелни действия или за подпомагане на основните съставни части на Единната спасителна система /ЕСС/. Основните съставни части на ЕСС са структурите на пожарна безопасност и защита на населението, областните дирекции на МВР и центровете за спешна медицинска помощ, като доброволните формирования са съставна част от тази Единната спасителна система, заедно с общините и въоръжените сили, обясни Николаева, като подчерта, че целта е да се намали уязвимостта на населението и да се осигури по-голяма защита при бедствия. В нарочна презентация бяха показани елементи от работата на формированията и проведените обучения с тях.
По покана на областния управител в заседанието бе представена и дейността на доброволческите формирования от област Монтана, община Вълчедръм, представени от зам.-кмета Боян Аврамов, самият той и ръководител на формирование, сочени за едни от най-добрите в страната.
Облеклото и екипировката на доброволците, които са най-важна част за безопасността в работата на доброволците, следва и трябва да отговарят на съответните действащите европейски стандарти за осъществяваната дейност, като минимално включват защитно облекло за пожарогасене и спасителна дейност; защитна каска; предпазни ръкавици; защитни ботуши/обувки; колан; маска или целолицева маска с филтър. Всички доброволци във формированията преминават първоначален основен курс, специализирано обучение, поддържащо обучение, и текущо обучение, като специални обучения се предвиждат и за ръководителите на доброволните формирования. Млади хора, навършили 16 години, също могат да се обучават за доброволци, но без да изпълняват конкретни задачи по предотвратяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях.
Доброволните формирования в страната се увеличават, като към момента са 212 в цялата страна с 2913 обучени хора в техните екипи. Целта им е да бъдат в помощ на органите, да бъдат добре подготвени и в подходящия момент да подпомагат спасителите при възстановяване на последствията от бедствията, подчерта главен инспектор Костадин Чифлигаров. Той поясни, че за времето на обучение или изпълнение на задачи по предотвратяване или овладяване на бедствени ситуации, доброволецът се освобождава от работодателя, а не излиза в неплатен отпуск, както беше преди последните законови изменения. Доброволците се осигуряват по Кодекса за социално осигуряване, като вноските за социално и здравно осигуряване са за сметка на държавния бюджет. По думите му на кметовете на общини се предоставя безвъзмездно радиочестотен ресурс от радиочестотния спектър за граждански нужди. Не са много общините, които са се възползвали от тази възможност, а комуникацията между доброволните формирования и професионалните служби е от изключителна важност при работа на терен, посочи гл. инспектор Чифлигаров.
В работната среща участваха представители на всички общини от област Ловеч.