Община Плевен, Посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ – БАН) са носители на отличието „Златна монета Култура“. Отличията бяха връчени на тържествена церемония в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. Организатори на събитието са Съветът на европейската научна и културна общност и Клубът на българския културен и научен елит.
Председателят на Съвета на европейската научна и културна общност Росица Златанова отбеляза, че и трите отличени институции имат голям принос за популяризиране на международния културен обмен и на българската култура. Тя подчерта, че сред отличените в годините назад са едни от най-авторитетните институции в България като Народен театър „Иван Вазов“, Националната библиотека и много посолства у нас. От Плевен до момента отличието е присъждано на Драматично-куклен театър „Ив. Радоев“, НУИ „Панайот Пипков“, читалище „Съгласие 1869“ и Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. „Златна монета Култура“ се изработва в Монетния двор на България, то е с двустранно златно покритие, на лицевата страна е изобразена отворена книга като символ на прогреса, а на обратната страна са подредени красивите букви на Глаголицата.
Наградата на Посолството на Република Казахстан се присъжда за международен културен обмен. Тя бе връчена от директора на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ Данаил Цолов на представителя на посолството Мейрам Айтжанов. „За нас е чест да получим тази награда. Ние винаги ще работим за задълбочаване на двустранното сътрудничество между Казахстан и България в сферата на образованието и културата“, каза г-н Айтжанов.
За популяризиране на българската история и култура извън страната „Златна монета Култура“ получи Националният археологически институт с музей при БАН. Тя бе връчена от секретаря на Народно читалище „Съгласие 1869“ – Плевен Мая Паскова на заместник-директора на културния институт доц. д-р Емил Нанков. „Изключително се радвам, че получавайки това отличие Институтът става съпричастен към една добра кауза и традиция, осъществявана от Съвета на европейската научна и културна общност в сътрудничество с Клуба на българския културен и научен елит. Най-интересното е това, че се случва в Плевен, чийто регион е сред най-богатите по отношение на своето археологическо и културно-историческо наследство“, отбеляза доц. д-р Нанков при получаване на наградата.
Носител на „Златна монета Култура“ получи Община Плевен за древно и уникално културно историческо наследство и за активна съвременна културна дейност. Двама от най-младите представители на Съвета на европейската научна и културна общност Атанас Стоянов и Мила Митева връчиха отличието и грамотата на заместник-кмета на Община Плевен Елина Димитрова. „Наградата е признание за нашите културни и образователни институции, за нашите културни дейци, които всеотдайно работят“, каза Елина Димитрова при получаването на отличието.
Церемонията бе открита с изпълнение на Общински хор „Гена Димитрова“. Специалният подарък за публиката в Плевен бе концертът на Представителния фолклорен ансамбъл „Пазарджик“.