Община Ловеч припомня опасностите от употребата на пиротехнически изделия
В навечерието на Коледните и Новогодишните празници Община Ловеч припомня опасностите от употребата на пиротехнически изделия. Добре е да се помни, че тези увеселителните изделия не са невинна играчка, а крият опасни изненади, защото съдържат взривни вещества или взривна смес от вещества. На първо място търгуващите с подобни изделия трябва да имат разрешение от МВР. Те трябва да разполагат със специално изградени за този вид стоки складове и магазини. Обръщаме внимание, че е забранено търговията с тези изделия да се извършва на открито – по базари, сергии и павилиони. В складовете и магазините с разрешение за търговия на увеселителни пиротехнически изделия те се излагат на закрити лавици или под стъклен похлупак. Изделията трябва да се съхраняват и продават само в оригиналната заводска опаковка и да бъдат придружени с инструкция за употреба и безопасност на български език. Забранено е продажбата на видимо повредени пиротехнически изделия, с разкъсана опаковка, фитил и др. Според степента на опасност пиротехническите изделия се разделят на три категории със съответните забрани: 1. Фойерверки – забранени за продажба на лица под 12 години. 2. Сценични пиротехнически изделия – забранени за продажба на лица под 16 години. 3. Други пиротехнически изделия – забранени за продажба на лица под 18 години.
Кога и защо пиротехническите изделия са опасни?
1) Ако се купуват и използват от непълнолетни лица.
2) Ако се използват изделия, които не съответстват на стандартите за безопасност и не са придружени с инструкции за правилна употреба.
3) Ако фойерверките изстрелвайте от неподходящи места в населеното място, защото представляват опасност за вас, за хората наоколо, както и за сградите.
4) Ако бъдат забелязани дефекти, оставете пиротехническото средство да престои там, където е паднало, поне за 5 минути. После го залейте с вода, за да обезвредите.
5) Ако фойерверките се насочват към лицето и тялото на човека. Забранено е правенето на експерименти с цел увеличаване на ефекта, засилване на шума и т.н.
6) Ако пиротехническите изделия се използват в превозни средства, закрити помещения, в близост до леснозапалими материали, както и в районите на болници, детски градини, училища, църкви, приюти и др.
7) Не паркирайте автомобила си под терасите на сградите, защото може да бъде повреден от ваши съседи с бомбички, пиратки или други пиротехнически изделия.
8) Забранена е употребата на огнестрелно оръжие не по предназначение. Възпламеняването на бомбички, пиратки и фойерверки, както и на самоделно направени такива, е опасно развлечение. Защото когато се зареждат в ръка или близо до лицето и косата и в закрити помещения, могат да предизвикат локални изгаряния и травми. Травми на крайниците може да предизвика и натискането им с крак. Ако пиратките се съхраняват по няколко в джоба на дреха, от триенето могат да се запалят и да причинят изгаряния. Особено опасна е практика да се възпламеняват пиратките, след като се поставят в бутилка или друг съд. Детонацията в тясното пространство разбива бутилката и отхвърчащите стъкла могат да причинят сериозни наранявания на хората в близост. Особено опасно е и паленето на пиратки със запалка. Освен това използването на фойерверки в близост до стари сгради и сайванти може да предизвика пожари с големи материални щети. Но на първо място се остава грижата за здравето на хората.
Поради всичко това кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова неотдавна издаде заповед да не се употребяват пиротехнически изделия по предстоящите новогодишни празници. Забранява се ползването на взривни вещества, стрелба с огнестрелно оръжие, въздушни пушки и други действия, които нарушават спокойствието или създават опасност за живота и здравето на гражданите.
Община Ловеч, пресцентър
13.12.2021 г.