Община Левски награди победителите в Първи национален конкурс „С обич за Георги Парцалев – българският рицар на смеха“
Духът на големия Парцалев живее в родния град Левски.
На 19 декември, на официална, тържествена церемония в Община Левски бяха връчени наградите на победителите в Първия национален литературен конкурс „С обич за Георги Парцалев – българският рицар на смеха“. Община Левски, под патронажа на кмета на общината г-жа Любка Александрова , организира първи национален литературен конкурс в памет на любимеца на поколения българи – Георги Парцалев, актьорът с уникална комедийна дарба и човешко обаяние .
Кметът на Община Левски Любка Александрова откри събитието:
„ Георги Парцалев е културната идентичност на град Левски и сме щастливи ,че като наш съгражданин го чувстваме по нашенски любим.Щастливи сме ,че е така магнетичен и вдъхновяващ и днес, почти столетие след неговото рождение и няколко десетилетия откакто не е между нас…
Парцалев за нас никога няма да е избледняващ спомен за артистична слава във времето.Виждам го във вдъхновението с което всяка година тук организираме Парцалевите празници, в интереса на медиите, виждам го в любовта на гражданите…Днес съм щастлива ,че осъществяваме още една мечта, както писа вдъхновителката на конкурса Леонетка Данаилова и я поздравявам с благодарност..
Намерихме още една форма да сме близо до Парцалев, но я намерихме защото я търсихме, защото ние днес имаме нужда да бъдем близо до него, до неговия огромен артистичен дух и талант, до неговата дълбока и искрена човешка същност.Благодарна съм от сърце на всички участници.Поздравявам победителите и си радвам на авторитетното жури в лицето на големия български писател, наш приятел и земляк Димитър Томов…”
Кметът на Община Левски ,г-жа Александрова пожела на добър час на конкурса с надеждата и с вярата,че след силното начало този конкурс ще се утвърди .Той да бъде чакан и от творците и от читателите и да допринася за запазване на паметта за най-обичания български артист –Рицарят на смеха, и както го нарича Жоро Тошев „Хамлет от град Левски”,който цял живот мечтае да изиграе Дон Кихот.
Елка Ангелова, зам.кмета на Община Левски и модератор на събитието , приветства всички почели в този ден театралната усмивка на България ,актьорът с фин усет за смешното и тъжното ,за красивото и грозното в живота ,нашият обичан съгражданин Георги Парцалев.
Припомни,че Община Левски е малка ,но е богата на личности оставили трайна следа в духовното ни развитие ,в българската и световна култура – Георги Парцалев, Дончо Цончев и Григор Вачков.
Журито с председател Димитър Томов – писател, носител на престижни литературни награди, в т.ч. награда „Николай Хайтов и членове :
Дора Давидова – дългогодишен преподавател по БЕЛ, ръководител на литературни клубове в СУ „Крум Попов“ и Председател на Общ КС на СБУ – Левски и Петя Чолакова-Методиева – магистър филолог и главен експерт „Образование, култура и спорт“ в Община Левски е имало нелеката задача да отличи от общо 46 участници от цялата страна ,в две възрастови групи най-добрите рицари на смеха .
Хари Спасов от гр.Пловдив отличен с Първо място във втора възрастова група за стихотворението „Рицарят на смеха“участва в събитието с радост :„Гласът и филмите на Георги Парцалев не могат никога да бъдат забравени”.Той адмирира и аплодира конкурса в родния град на емблематичната личност –Георги Парцалев и сподели ,че имаме нужда от рицари на смеха .Всички в залата имаха удоволствието да чуят и неговата творба.
Виктор Чулев от гр.Ловеч отличен с призово място за разказа „Вятър работа“сподели ,че за него наградата е голяма чест ,защото Георги Парцалев е легенда за хумора ,а хуморът в неговите очи е висш пилотаж .
Община Левски беше подготвила възможност за онлайн връзка с отличените ,които нямат възможност да присъстват на награждаването.
Председателят на журито ,Димитър Томов, един от близките приятели на Дончо Цончев, отбеляза с радост позитивния знак в атмосферата на родния град на Парцалев .Инициативният комитет за изграждането на скулптурната композиция „Земляците”- Георги Парцалев Дончо Цончев и Григор Вачков е събрал доста средства и надеждата е догодина с очакваната подкрепа на сериозни бизнесмени скулптурния ансамбъл да украси град Левски. „В българската културна действителност сякаш по традиция има два пласта на развитие – един официален и един неофициален. Георги Парцалев беше човек, който представляваше народностния, истинския пласт на народната свяст. Затова, където и да го посрещнеха, хората се засмиваха“,отбеляза Димитър Томов.
Всички присъстващи на събитието подкрепиха предложената от него инициатива, националните медии да излъчват по един месец филми на и за големите български артисти и творци в знак на почит и памет за поколенията. Познаваме световните актьори , а българските със световна величина не познаваме, отбеляза и сподели ,че новината за националния конкурс за Парцалев е посрещната с радост от Бойко Василев на Панорама, Председателят на БТА ,гл.редактор на 24 часа, Иван Гарелов и много други журналисти.Изрази надеждата си ,че с подкрепата на медиите излъчването на филми на и за големите български артисти и творци в знак на почит и памет за поколенията ще се случи .
Плакети „Рицар на смеха”получиха отличените на първите три места във всяка възрастова група. Хари Спасов от гр.Пловдив е отличен с Първо място за стихотворението „Рицарят на смеха“във втора възрастова група, над 18 години. .На втора място е Светлин Трендафилов от гр.Кавана за „Интервю с Шекспир“ ,а на трето Калин Василев от гр.Кюстендил за разказа „Космодрум“.
При младите таланти Първо място е присъдено на Симона Василева на 17 години от гр. Сливен, за разказа „Година онлайн, или две“. Второ място е присъдено на Ема Станчева на 17 години от гр. Стара Загора, за разказа „Откровението на едно езеро“и Трето място на Елена Георгиева, на 14 години от с.Равда , за стихотворението „Мама на доцентка“.
По предложение на местния бизнес и на общественици,които подкрепят културните събития в община Левски бяха присъдени още три награди ,определени от дарители . На Бисера Дживодерова, на 68 години от гр.Велико Търново за разказа „Ударила джакпота“, на .Виктор Чулев, на 34 години от гр.Ловеч, за разказа „Вятър работа“ и Специална награда за Цветин Радевски на 6 години, за „Историята на един картоф“ от Клуб „Светлини сред сенките“гр.Казанлък.
Леонетка Данаилова, главен учител в СУ „Крум Попов”и активен участник в културния живот , изрази радостта си от мащабите на литературния конкурс, от бързината с която Община Левски е прегърнала идеята на нейния съпруг Димитър Тодоров. Подари разказите на своя съпруг с чудесно чувство за хумор, някои от които публикувани във в. „Стършел” и
пожела конкурса да се превърне в традиция .
Георги Парцалев знаеше, че „Смехът облагородява човека, прави го по-възвишен, по-мъдър. Смехът е философия, оптимизъм, вяра… Смехът е сериозно нещо. Не можем да караме хората да се смеят на глупости.“
И нека с пречистващата сила на смеха в творбите на българските автори откриваме и мъдростта ,че здравето, приятелството и любовта са най-скъпи ,такива каквито бяха за незабравимия Георги Парцалев.