Обществено обсъждане на докладите за оценка на въздействие върху околната среда и оценка за съвместимостта във връзка с изграждането на проект „Набуко“ се състоя в Община Бяла. То се проведе на 11 февруари 2013 година по инициатива на “Набуко Газ Пайплайн България” ЕООД. В него участваха заместник-кметовете на Община Бяла Димитрина Цветкова и инж. Любомир Спирдонов, началник-отдел ТСУ инж. Лъчезар Дилянов, юристката Ваня Минкова, граждани.
Като една от засегнатите общини, през които ще минава тръбата (трасето на газопровода ще премине през землището на Лом Черковна), Община Бяла трябва да даде становището си преди започването на строителството, за да се идентифицират потенциални неблагоприятни въздействия и да се приложат адекватни смекчаващи мерки за избягване на неблагоприятни ефекти.
Експертите на „Набуко Газ Пайплайн България“ ЕООД представиха подробна информация за “новия газов мост от Азия до Европа” и конкретно за българския участък от него, дълъг 422 км., 4,5 от които се предвижда да минат през землището на село Лом Черковна. Аудиопрезентациите и предложените рекламни материали и брошури дадоха още данни за мащабността на тръбопровода „Набуко“ който, преминавайки през България, Румъния и Унгария, ще достигне до Баумгартен, Австрия – един от най-големите газови разпределителни центрове в Европа. Строителството на газопровода, с дължина на трасето 1300 км, годишен капацитет – от 10 до 23 милиарда куб. м., се очаква да започне през 2015 година и да приключи за три години. Докладът от оценката по въздействието на околната среда сочи задълбочени изследвания на геофизични, биологични, екологични и социално-икономически. фактори по цялото трасе на газопровода, а стремежът е бил – ненарушаване състоянието на релеф, флора и фауна, археологически находки, както и сигурността на хората при изграждането и експлоатацията на „Набуко“.